Wygląda na to, że Morskie Centrum Nauki odsłoniło właśnie kolejne karty. Tym razem dotyczą one cen biletów za wstęp do planetarium oraz wynajęcie centrum konferencyjnego. Czy za oglądanie kosmicznych projekcji zapłacimy więcej niż w innych tego typu obiektach w Polsce? Okazuje się, że jest pewne "ale".

Po 2,5 roku oficjalnie zakończyła się budowa siedziby Morskiego Centrum Nauki. W lipcu tego roku do gmachu zaczęli wprowadzać się pierwsi pracownicy, a już wkrótce rozpocznie się montaż eksponatów oraz wyposażanie planetarium.

Ceny dla spostrzegawczych

Do tej pory temat cen biletów do Morskiego Centrum Nauki nie był nigdzie poruszany. Pomimo, że do otwarcia pozostało jeszcze kilka miesięcy, to pojawiły się już pewne informacje. Ci spostrzegawczy mogli je dostrzec podczas spacerowania w pobliżu gmachu.

Zza szklanego fragmentu elewacji MCN widoczny jest ekran, na którym wyświetlane są różne informacje, a wśród nich – ceny za wynajem centrum konferencyjnego oraz wstępu do planetarium.

Jak czytamy, godzina wynajęcia centrum konferencyjnego ma kosztować 150 złotych, a cały dzień – 600 zł. Jeśli chodzi o bilety do planetarium, to normalny ma kosztować 20 zł, a ulgowy – 15 zł.

Przypomnijmy, że w planetarium Morskiego Centrum Nauki znajdą się 44 miejsca siedzące oraz fotele dla osób z niepełnosprawnościami. Wnętrze żelbetowej kuli wypełni ekran, na którym wyświetlany będzie obraz w rozdzielczości 6.6 K.

Zwróciliśmy się do władz instytucji z prośbą o potwierdzenie informacji. Sprawdziliśmy również jak wyglądają ceny w innych planetariach w Polsce.

Jak Szczecin może wypaść na tle innych miast?

Bilety do Planetarium Śląskiego kosztują 20 zł (normalny) lub 15 zł (ulgowy). Honorowana jest także „Karta Dużej Rodziny”. W obiekcie wyświetlane są seanse popularnonaukowe, które trwają około 45 minut. Dodajmy, że planetarium w Chorzowie powstało w 1955 roku i jest tym samym pierwszą tego typu placówką w Polsce. W 2018 roku rozpoczęła się modernizacja obiektu, która zakończyła się w tym roku.

Z kolei w planetarium Centrum Nauki Kopernik seans trwa około 50 minut i składa się z dwóch części – pokazu nieba prowadzonego na żywo oraz filmu. Bilet normalny kosztuje 27 złotych, a ulgowy – 19 zł. Warszawska instytucja również honoruje „Kartę Dużej Rodziny” oraz oferuje bezpłatne wejścia dla osób w trudnej sytuacji ekonomicznej.

Stacjonarne planetarium znajduje się również w toruńskim Centrum Popularyzacji Kosmosu. Wyświetlane są popularne pokazy astronomiczne, które trwają około 40 minut. Sercem sali jest projektor gwiazd RFP II niemieckiej firmy Zeiss, który służy do odtwarzania wyglądu nieba z dowolnej chwili i dowolnego miejsca na Ziemi. Bilet normalny kosztuje 19 zł, a ulgowy – 15 zł.

"Na monitorach wyświetla się przykładowa wizualizacja"

Otrzymaliśmy odpowiedź od Morskiego Centrum Nauki. Jak tłumaczy Przemysław Kowalewski, "na monitorach wyświetla się przykładowa wizualizacja".

- Służy tylko na potrzeby testowania sprzętu multimedialnego. Ceny również są przykładowe - czytamy w odpowiedzi. Obecnie nad cennikiem ma pracować Dział Ekspozycji Morskiego Centrum Nauki a "ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta".

Tym samym pozostaje jeszcze uzbroić się w cierpliwość, tylko dlaczego w "przykładowej wizualizacji" musiały znaleźć się również ceny, które niektórych mogą wprowadzić w błąd.