Mirosław Drozd, utytułowany pływak oraz jeden z najlepszych trenerów, który kształcił między innymi Mateusza Sawrymowicza, otrzymał od ministra sportu i turystyki stypendium sportowe. Będą to pieniądze rzędu ok. 4 tysięcy złotych miesięcznie. Środki mają pozwolić trenerowi na pracę, odkrywanie i szkolenie nowych talentów pływackich w Szczecinie.

To pierwsze stypendium sportowe przyznane przez nowego ministra sportu i turystyki. Sławomirowi Nitrasowi zależało, by przypadło ono osobie ze świata szczecińskiego sportu.

Stypendium otrzymał Mirosław Drozd. Uroczystość otworzył nowy wojewoda Adam Rudawski, a następnie głos zabrał Paweł Bartnik, radny szczecińskiej rady miasta.

– To jeden z najwybitniejszych trenerów w historii pływania w Polsce. Z pięcioma swoimi pływakami był na igrzyskach olimpijskich. To ikona szczecińskiego sportu – mówił Paweł Bartnik. Radny dodał, że to dzięki Drozdowi powstał w Szczecinie basen o wymiarach olimpijskich.

Mirosław Drozd otrzymał stypendium sportowe w ramach Programu Team 100 Trener. Szczeciński trener został pierwszym wyróżnionym, ale jak zapowiada Sławomir Nitras, będą ich „setki, a nawet tysiące”.

– Moją rolą jest wyróżniać i stawiać w świetle kamer takich ludzi. Dzięki nim wielu młodych ludzi przeżywa swoją sportową przygodę. Każdy młody Polak, każda młoda Polka, ma prawo do swojej sportowej przygody, nawet jeżeli nie ma talentu na miarę olimpiady. Musimy stawiać na sport. To pierwsze stypendium ministra sportu i turystyki. To pierwsze, całoroczne stypendium, które pomaga ludziom budującym bazę dla polskiego sportu – mówił w Szczecinie minister Sławomir Nitras.

Mirosław Drozd nie ukrywał zaskoczenia przyznanym stypendium.

– Uwierzcie mi, że nie miałem zielonego pojęcia o tym wyróżnieniu. Jest mi miło, jestem zaszczycony. Będę dalej szkolił i starał się, by szczecińskie pływanie godnie reprezentowało Szczecin oraz Polskę – mówił.

Stypendium, które otrzymał Mirosław Drozd, wynosi 4000 zł miesięcznie. Będzie ono wypłacane przez cały 2024 rok.