Po Nowym Zamku w Płotach ponownie będzie spacerować Hilda von Bismarck-Osten. W jej rolę wcieli się Olga Dąbkiewicz, która opowie historię hrabiny. „Chcemy w ten sposób nie tylko pokazać potencjał tego miejsca, ale i zwrócić uwagę, że powoli niszczeje i odchodzi w zapomnienie” – podkreśla Ewa Dybińska, współtwórczyni Niepublicznego Domu Kultury „Stara Szkoła”.

Powrót hrabiny Hildy do Nowego Zamku w Płotach będzie mieć miejsce już w najbliższą sobotę (23 bm.). Wydarzenie jest współorganizowane przez animatorkę kultury retro Olgę Dąbkiewicz, która wcieli się w rolę artystokratki.

– Takie wydarzenia nie zdarzają się często. Chcemy na chwilę powrócić do tamtych lat, do epoki edwardiańskiej, kiedy Nowy Zamek w Płotach był w rozkwicie. Każdy z gości będzie miał okazję podziwiać jej wspaniały strój, zrobić pamiątkową fotografię i zamienić kilka słów – zachęca Ewa Dybińska.

Nowy Zamek w Płotach został wybudowany przez rodzinę Ostenów w latach 1606-1618. Budowla z dwoma skrzydłami była otoczona fosą i obwałowaniem. Przez lata zamek stawał się coraz bardziej reprezentacyjną budowlą. W 1910 roku Karl von Bismarck-Osten i jego żona Hilda dobudowali wieżę i ponowni rozbudowali zamek.

– Jego ogromny potencjał nie jest teraz wykorzystywany – uważa Ewa Dybińska. – Przekazywany z gminy do powiatu, powoli niszczeje i odchodzi w zapomnienie. Jest kolebką wspomnień mieszkańców Płotów, którzy podjęli o niego walkę. Razem stanęli w obronie budowli. Bardzo chcielibyśmy, żeby zamek przetrwał również nasze czasy i służył swoimi wspaniałymi wnętrzami – dodaje.

Ewa Dybińska i Olga Dąbkiewicz zapraszają na wyjątkowe wydarzenie już w najbliższą sobotę (23 marca) od godz. 12:00.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/374157968782935/