Twórcy nowego nurtu muzycznego hop-siup – niezwykle obiecujący zespół Pchełki z Aleksandrowa Kujawskiego – wystąpią już w najbliższą sobotę (29 września) o godz. 19:00 w Klubie Delta.

Muzyka grana przez grupę to fuzja wielu gatunków muzycznych : etno, post-rocka, psychodelicznego popu, rytmów jungle, trip-hopu, jazzu, a nawet metalu.

Skład Pchełek tworzy czterech muzyków: grająca na flecie i odpowiadająca za wokal  Marta Rogalsdóttir, odpowiedzialny za instrumenty klawiszowe i elektronikę Paweł Rychert, a także basista Świstak Rogalsson i perkusista Damian Kowalski. Wart podkreślenia jest fakt, że członkowie zespołu stanowią grupę przyjaciół z czasów szkolnych właśnie z Aleksandrowa Kujawskiego.

Na początku działalności Pchełki funkcjonowały jako trio (Marta, Świstak i Paweł). Jednak po roku do składu dołączył Damian. Pierwszy materiał grupy – epka ”Hop-siup” – ukazał się w 2008 roku. Wśród siedmiu utworów znalazło się miejsce na surowy post-rock i psychodelę (”Miksują dziewki”), trip-hop (”Wianki”, ”Kasieńka”), elektronikę (”Słonko”) czy pop (”Uciekaj”). Wszystkie kawałki można odsłuchać na myspace Pchełek: http://www.myspace.com/pchelki.

Dotychczas największymi sukcesami zespołu są: Nagroda Trytona za największą osobowość artystyczną FAMY 2008 oraz wyróżnienie przyznane Marcie Rogalsdóttir dla najlepszej wokalistki festiwalu Nowa Tradycja.  Bardzo ważne dla Pchełek były także koncerty na uznanych festiwalach: Open’er 2009 oraz Off Festival 2008.

O tym, że grupa znalazła uznanie nie tylko w Polsce, świadczy fakt, że duński teatr Mute Comp Physical Theatre zaprosił ją do współpracy nad spektaklem ”Knock On Unpainted Wood”, który poruszał problem współczesnego niewolnictwa i handlu ludźmi. W 2010 roku – właśnie w Danii – Pchełki wydały własnym sumptem muzykę ze wspomnianego przedstawienia. Należy podkreślić, że współpraca zespołu z duńskim teatrem nie była jednorazowa i będzie w najbliższym czasie kontynuowana.

Obecnie trwają prace nad debiutanckim albumem Pchełek, który powinien ukazać się jeszcze w tym roku. Krążek będzie zawierał w większości przearanżowany materiał z płyty wydanej w Danii. Nie zabraknie jednak także nowych utworów. Na płycie pojawią się bębny Kuby Staruszkiewicza, a także smaczki w postaci kwartetu smyczkowego, saksofonu czy klawesynu.  

Bilety na sobotni koncert Pchełek kosztują 8 zł.

 

Poniżej jeden z utworów Pchełek pochodzący z epki ”Hop-siup”: