Tegoroczna edycja Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych składa się z ośmiu rund. Rozgrywany po raz czwarty Baja Poland (29 sierpnia – 1 września), drugi rok z rzędu jest jedną z nich. Już od kilku miesięcy trwają przygotowania do tej wielkiej, międzynarodowej imprezy z bazą w Szczecinie.

Trasa rajdu zostanie podzielona na trzy etapy, a jej całkowita długość to ponad 800 kilometrów. Na trasie zlokalizowano pięć prób sportowych liczących ponad 500 km. Sercem Baja Poland będzie jak zawsze Miasteczko Rajdowe w Osiedlu Szafera w Szczecinie. Start i meta rajdu przed Pomnikiem Bartolomeo Colleoniego na Placu Lotników.
Rajd Baja Poland na stałe wpisał się w klimat miasta i regionu. Zawody uzyskały światowy status. Po raz kolejny w Szczecinie pojawi się wielu wspaniałych kierowców. Także w tym roku czeka nas mnóstwo emocji – mówił prezydent Piotr Krzystek podczas konferencji prasowej dotyczącej rajdu.

Walkę o zwycięstwo zapowiada Krzysztof Hołowczyc, który traci obecnie 10 punktów do prowadzącego Jeana-Louisa Schlessera (126 pkt) i zaledwie 4 do Nani’ego Romy (120 pkt). Francuz i Hiszpan nie wystartują w tym roku w Polsce. Celem popularnego Hołka jest w tym sezonie końcowy triumf w Pucharze Świata FIA w Rajdach Terenowych, a komplet punktów wywalczony w Szczecinie może go do tego przybliżyć. Dwa tygodnie po Baja Poland Hołowczyc podejmuje kolejne wyjątkowe wyzwanie. W połowie września będzie walczył o czwarte zwycięstwo w jubileuszowym LOTOS 70.Rajdzie Polski.

Z punktu widzenia sportowego osiągnęliśmy wszystko. Baja Poland zaliczana jest do Pucharu Świata. W tym roku podczas rajdu wciąż nie będzie rozstrzygnięte zwycięstwo w Pucharze. Dlatego impreza w Szczecinie będzie dla kierowców i kibiców niezwykle ważna – podkreślał Krzysztof Hołowczyc – Baja Poland ma bardzo dobrą atmosferę i bardzo dobrych gospodarzy. Jestem spokojny o organizację. Jeszcze parę lat temu nikt nie wierzył, że uda się ściągnąć do Szczecina kierowców światowej rangi. Nam się udało. Cieszę się jak dziecko na kolejną edycję rajdu. Czeka nas wiele emocji i bardzo mocna walka – dodał.

 

Na sprawienie niespodzianki w tegorocznej edycji Baja Poland stać już robiącego szybkie postępy Adama Małysza, który również zmierzy się z wymagającymi próbami sportowymi w okolicach Drawska Pomorskiego. Z innych polskich zawodników swój start w Szczecinie awizują między innymi doświadczony Piotr Beaupre oraz rozpoczynający swoją przygodę z rajdami terenowymi Martin Kaczmarski. Kibice będą mieli okazję zobaczyć także w akcji Marka Dąbrowskiego i Jacka Czachora, którzy po wielu sukcesach na motocyklach zamienili w tym roku jednoślady na samochód. Wśród kierowców zagranicznychnie zabraknie przedstawicieli z Rosji, Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec czy Włoch.