Na zakończenie 3 Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej organizatorzy przygotowali nie lada gratkę. Przed szczecińską publicznością zaprezentował się bowiem duet perkusyjny Hob-beats – jedyny taki działający w Polsce! – a tworząca go Magdalena Kordylasińska jest rodowitą mieszkanką naszego miasta.

Zapowiedź 4 edycji festiwalu

Jeszcze przed rozpoczęciem finałowego koncertu festiwalu Artelier 2012 zapowiedziana została – na czerwiec 2013 roku – jego czwarta edycja. Organizatorzy podkreślili, że frekwencja podczas trzeciej  odsłony nie zawsze dopisywała, ale mimo wszystko bardzo pozytywnie ocenili szczecińską publiczność.

Na występ duetu perkusyjnego Hob-beats przybyło wielu słuchaczy i to mimo faktu, że kilkadziesiąt minut później rozpoczynał się  finałowy mecz Euro 2012 pomiędzy Hiszpanią i Włochami. W związku z tym nie zabrakło pytania do publiczności o wytypowanie zwycięzcy tego pojedynku oraz zapewnień, że wszyscy jego uczestniczy zdążą go obejrzeć.

Repertuar

Wartym podkreślenia jest fakt, że w repertuarze Hob-beats znajdują się nie tylko transkrypcje dzieł znanych kompozytorów, ale również utwory napisane przez innych twórców specjalnie dla tego duetu.   

Swój koncert artyści rozpoczęli od wykonania ”Preludium z IV Suity angielskiej” Jana Sebastiana Bacha na dwie marimby. Następnie duet zagrał utwór napisany specjalnie dla niego przez Annę Ignatowicz-Glińską, ale na jedną marimbę i wibrafon. Pierwszy z wymienionych instrumentów był najczęściej używany przez artystów tego wieczoru.

Miłą odmianą było wykonanie brazylijskiego utworu – również napisanego na potrzeby tego duetu –zatytułowanego ”Ole”. Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękała zagrali go na brazylijskiej odmianie tamburynu – pandeiro.

Na dwie marimby duet wykonał także kompozycję Japonki Keiko Abe ”Reflections On Japanese Children’s Songs II”. Członkowie Hob-beats zaprezentowali również jeden z utworów amerykańskiego kompozytora Steve'a Reicha.

Należy podkreślić, że artyści zagrali wszystkie wybrane na ten koncert utwory z pełnym zaangażowaniem, prezentując przy tym  niezwykle wysokie umiejętności  gry na wielu instrumentach.  

Gościnny występ szczecińskich perkusistów

Na uczestników koncertu czekała również niespodzianka. Ostatni utwór ”Aurora Polaris” (Zorza polarna) duet zagrał bowiem wraz z dwoma szczecińskimi perkusistami. Słuchacze zostali poproszeni także o zamknięcie oczu, aby prezentowana muzyka pobudziła odpowiednio ich wyobraźnię.

Należy podkreślić również, że artyści nie skupili się tylko na samej grze, ale komentowali także wykonywane przez siebie utwory, a także wykazywali się poczuciem humoru. Gdy publiczność wywołała duet do zagrania bisu, trwał on bardzo krótko, gdyż oni też chcieli … obejrzeć finałowy mecz Euro 2012.  

Odbiór

Koncert duetu perkusyjnego Hob-beats spotkał się ze świetnym odbiorem słuchaczy. Każdy utwór nagradzany był nie tylko bardzo długimi owacjami, ale także głośnymi okrzykami. Niedzielny występ był szczególny przede wszystkim dla Magdaleny Kordylasińskiej – co podkreśliła w końcowej wypowiedzi – która zagrała w swoim rodzinnym mieście. I tym szczecińskim akcentem zakończył się 3 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej – Artelier 2012.