W sobotni wieczór w DK Słowianin odbyła się wielka impreza urodzinowa sklepów Andegrand i Skate-Europe.com. Wydarzeniem tym, zapowiadanym jako największy klubowy koncert hip- hopowy w Szczecinie w roku 2012, wkroczyły one w pełnoletność.

Rozgrzewka i pierwszy koncert

Przed rozpoczęciem właściwej części koncertu, szczecińską publikę rozgrzewał Dj Matek. Prezentował głównie największe rapowe hity zza Oceanu, ale nie zabrakło także ukłonu do szczecińskiej grupy Projekt Nasłuch w postaci utworu ”7” z płyty ”Nieznani sprawcy” LP.

Jak przystało na imprezę szczecińską, prowadzącym był Orzeu- jeden z filarów wyżej wymienionej grupy.  Wykazał się przy tym ogromną żywiołowością, umiejętnie budował napięcie i podsycał atmosferę.  Jako pierwszy artysta zapowiedziany przez niego został pochodzący z Mazur- Raca.

Jego występ był dość krótki, ale mimo to udało mu się przyciągnąć publikę i pozostawić po sobie dobre wrażenie. W swoim występie kilkukrotnie nawiązywał do głównej gwiazdy wieczoru Tego Typa Mesa, wykonując między innymi utwór ”Gran Turismo” z albumu ”Bobby Fisher”, w którym gościnnie udzielił się warszawski raper. Oprócz nich Raca zaprezentował między innymi takie kawałki jak ”Nikt nie ma na mnie wpływu” i ”Stroboskopy”. Występ zakończył zapowiadając występ pierwszego gościa specjalnego.

Pierwszy gość specjalny

Impreza urodzinowa rządzi się swoimi prawami. W związku z tym jako pierwszy gość specjalny wystąpił Bonson- jeden z Młodych Wilków Popkillera i nadzieja szczecińskiej sceny hip- hopowej. Zaprezentował tylko trzy utwory, ale publika i tak zgotowała mu ogromny aplauz. Artysta zaprezentował popularne i jednocześnie swoje najbardziej rozpoznawalne utwory ”Mów mi Bonson” i ”Pan Śmieć”. Do wykonania, obecnie jednego z najbardziej rozpoznawalnych wersów nie tylko w Szczecinie, ale także w całej Polsce, zaangażował przybyłe na koncert osoby. Pod koniec gościnnego występu zapowiedział, że niedługo zagra kolejny koncert w Szczecinie. 

Jan Wyga: Lubimy tylko te piosenki, które już znamy

Kolejnym raperem, który zaprezentował się na scenie DK Słowianin, był reprezentant Łodzi- Jan Wyga, znany z grup: Afront i Bakflip. Podczas koncertu, towarzyszył mu nastoletni DJ Flip- jeden z najbardziej obiecujących hip- hopowych DJ-ów. Jan Wyga zaprezentował materiał z debiutanckiej płyty ”wyga.co”, w związku z czym odbiór nowych utworów nie był tak zadowalający jak można by było przypuszczać. Można stwierdzić, że szczecinianie lubią tylko te kawałki hip-hopowe, które już wcześniej znają. Na szczęście łódzkiemu raperowi z pomocą przyszli organizatorzy koncertu i atmosfera zrobiła się gorętsza, gdy w stronę publiki rzucono kilka z przygotowanych nagród (m.in. płyty i czapki). Największy aplauz wzbudziło wykonanie dwóch singli promujących debiutancki album Wygi oraz kawałek skierowany do Pań. Sam artysta przyznał, że w Szczecinie znajdują się piękne kobiety czym wzbudził dodatkowy aplauz. Uwagę przyciągnął również DJ Flip, który mimo młodego wieku świetnie radził sobie za adapterami.   

PMM i drugi gość specjalny

Impreza urodzinowa rozpoczęła się na dobre z chwilą przybycia na scenę szczecińskiego składu PMM, czyli Węża i Głowy. Za deckami miejsce DJ Flipa zajął DJ Twister. Od początku występu artyści porwali szczecinian. Zaprezentowali materiał z dwóch ostatnich krążków ”Poza horyzont” i ”Rap, stresy, hulana, interesy”. Setlista ich koncertu obejmowała m.in. takie kawałki jak: ”Muszę tam być”, „Ile dróg tyle prawd”, ”Spokój”, ”Nie jest mi wszystko jedno”, ”Wracam”. Osoby zgromadzone na koncercie najbardziej oczekiwały największych hitów PMM, które nagrali z udziałem O.S.T.R.- a i ich oczekiwania zostały spełnione. Głowa i Wężu zagrali  ”Poza horyzont”, ”Wstawaj” i skandowany wcześniej kilkukrotnie przez fanów ”Daj mi bit”.  Utwory te, co było łatwe do przewidzenia, zrobiły największe wrażenie na publice
i z pewnością wejdą na stałe do setlisty szczecińskiego składu. Oczywiście nie obyło się bez propsów skierowanych przez Głowę w kierunku O.S.T.R.- a i sklepu Andegrand, którzy wspierają niemal od początku jego twórczość. Polski Mistrzowski Manewr zapowiedział także kilkukrotnie kolejną płytę, ponownie na bitach łódzkiego producenta.

Po zakończeniu koncertu PMM, Orzeu poinformował o występie kolejnej gwiazdy- Fokusa, znanego z grup Paktofonika i Pokahontaz. Jednak zanim katowicki raper pojawił się na scenie Słowianina, szczecinianom zaprezentował się drugi gość specjalny- tym razem z Białegostoku- Cira i Hukos. Podobnie jak w przypadku Bonsona wykonali tylko trzy utwory (Cira dodatkowo jedną zwrotkę gościnną a capella). Artystom udało nawiązać się świetny kontakt z fanami, którzy dali temu wyraz odpowiednio głośnym aplauzem. Hukos zaprezentował jeden premierowy utwór z nadchodzącej płyty „Knajpa upadłych morderców”. Na uwagę zasługuję także to, że ich występ zrobił pozytywne wrażenie także na Fokusie, który obserwował wszystko z tyłu sceny.  Na koniec Hukos podarował szczecińskiej publice kilka egzemplarzy krążka ”Ostrze moich oskarżeń”.

Fokus: ”I zapomnieliście, że na zewnątrz -30”

Kolejnym artystą, który zaprezentował się podczas imprezy urodzinowej sklepów Andegrand i Skate-Europe.com, był Fokus. Katowicki raper wykonał utwory z dwóch solowych płyt: ”Alfy i Omegi” oraz ”Prewersji”. Fani mogli posłuchać więc takich utworów jak: ”Magic Hour”, ”Nie da się”, ”6ścian”, „Przetrwasz”. Najlepszy odbiór miały ostatnie hity, a jednocześnie single promujące wymienione wyżej albumy, tj. ”V.I.P.”, ”Smsy”, ”Już dawno nie”. W wykonanie ”Desperados” została zaangażowana szczecińska publika. Ponadto Fokus zagrał kawałek ”Alkoholizm” z płyty HST ”Masy ludu. Na językach”, jednocześnie zapowiadając reedycję tego krążka. Setlista koncertu katowickiego rapera nie mogłaby by być pozbawiona utworów zespołu Pokahontaz: ”Klaskaj”, ”Wstrząs dla mas”. Niektóre z zagranych przez Fokusa kawałków były dedykowane odpowiednio do dziewczyn i chłopaków. Podczas koncertu artysta udowodnił również, że ma nieziemskie flow i niewiele jest osób, które mogą mu dorównać w tym względzie. Należy podkreślić, że Fokus grał bez hypemana, co utrudniało mu występ. Poradził sobie jednak znakomicie, a wspierali go w tym szczecińscy fani, którzy znali teksty wszystkich utworów i włączali się w miejscach przestoju w wykonanie. Atmosfera podczas koncertu Fokusa była bardzo gorąca o czym świadczą słowa wypowiedziane przez katowickiego rapera do publiki: ”Jak się bawicie? Dobrze? I zapomnieliście, że na zewnątrz -30? I o to chodzi”. Występ podgrzewał także  DJ towarzyszący Fokusowi, który prezentował swoje niebanalne umiejętności, kręcąc płytami odwrócony tyłem do konsoli. Tak jak w przypadku poprzednich koncertów i tym razem do publiki trafiły nagrody w postaci ostatniej płyty Fokusa. Na koniec występu raper podziękował za świetne przyjęcie i zapowiedział koncert ostatniej gwiazdy wieczoru: Tego Typa Mesa i ekipy Alkopoligamia.

Ten Typ Mes i 2cztery7: Powrót Pjusa do Szczecina”

Zanim artyści pojawili się na scenie, prowadzący imprezę Orzeu podkręcił atmosferę imprezy do maksimum. Poinformował fanów Tego Typa Mesa, że w Słowianinie pojawi się także Pjus, który mimo poważnych problemów zdrowotnych zdecydował się na przyjazd do naszego miasta. Oznaczało to, że w Szczecinie pojawi się cały skład g- funkowej grupy 2cztery7. Oczekiwanie fanów na koncert osiągnęło wówczas apogeum, w związku z czym w przerwie jeden z DJ- ów zaserwował krótki przegląd klasycznych kawałków polskiego rapu.

Po paru minutach przed zniecierpliwioną publiką, która kilkukrotnie skandowała hasło: ”Gdzie jest Mes?”, zaprezentowała się ostatnia gwiazda imprezy urodzinowej. Na mikrofonie Tego Typa Mesa  wspierał Stasiak, miejsce przy talkboxie zajął Głośny, a za adapterami stanął DJ Hubson.   Ekipa Alkopoligamii wykonała utwory z dwóch ostatnich solowych płyt Mesa: ”Zamach na przeciętność” i „Kandydaci na szaleńców”, kilka kawałków z solowego albumu Stasiaka ”Pół żartem, Pół serio”, a także z płyty ”Spaleni innym słońcem” 2cztery7. Artyści zaprezentowali muzyczną podróż przez takie kawałki jak ”Otwarcie”, ”Ja chcę być vintage”, ”Znajdziemy się”, ”Spaleni innym słońcem”, ”Zamknięcie”, ”Jak to !?”, ”Złe nawyki”, ”My”, ”Zegar tyka”.  Jednak największym wydarzeniem było pojawienie się na scenie DK Słowianin, podczas wykonywania przez Mesa utworu ”Dwadzieścia pięć”, Pjusa. Ciekawostką jest, że kawałek ten został wykonany przez ekipę Alkopoligamii na siedząco (publika również siedziała). Podczas gdy Ten Typ Mes rapował jedną ze zwrotek, dosiadł się do niego Pjus, co fani nagrodzili odpowiednim aplauzem. Pjus, co prawda tylko nucił słowa utworu, ale i tak zaimponował szczecińskiej publice, najbardziej tym, że zaprezentował koszulki dwóch zespołów pilarskich:  Legii Warszawa, pod którą znajdowała się koszulka Pogoni Szczecin. Tym gestem przekonał do siebie szczecińską publikę na 100 %. Na uwagę zasługuję także fantastyczna gra Głośnego na talkboxie. Ekipa Alkopoligamii spropsowała najważniejszych twórców szczecińskiej sceny hip- hopowej, szczególne wyrazy poparcia kierując do ekipy Dobrzewiesz. Za jej pośrednictwem rozdała także kilka wejściówek na najbliższy koncert Eldo. Występ zakończył się po godzinie 2 w nocy, a dla wytrwałych i niezaspokojonych przygotowano after party, które rozkręcali DJ-e: Twister i Matek.

Odbiór imprezy

Urodziny sklepów Andegrand i Skate-Europe.com spotkały się z bardzo entuzjastycznym odbiorem przez szczecińską publikę. Wielka szkoda, że nie wszyscy fani dotrwali do ostatniego występu i podczas kulminacyjnego koncertu zostało ich zdecydowanie mniej. Mimo to imprezę można uznać za niezwykle udaną i pozostaję czekać na kolejną imprezę. Najbliższa, okrągła rocznica dwudziestolecia niestety dopiero... za dwa lata.

Więcej o kulturze przeczytacie na blogu Kultura Subiektywna w Szczecinie.