Montowane krzesełka w głównej części hali, strefa vip przygotowana do wykończenia, ponad 5000 miejsc podczas wydarzeń sportowych i 2000 miejsc więcej podczas koncertów. Sprawdziliśmy jak wygląda hala widowiskowo – sportowa przy ul. Szafer na trzy miesiące przed oddaniem obiektu.

Umowa na budowę hali widowiskowo – sportowej została podpisana pod koniec 2010 roku. Wtedy zakładano, że obiekt powstanie w trzy lata. Ale wykonawca przekonywał, że 36 miesięcy to o 12 za dużo. Były deklaracje, że budynek stanie w Szczecinie w 2 lata. Przez chwilę nawet mieliśmy nadzieję na Mistrzostwa Europy w siatkówce, które odbyły się w 2013 roku.

Szybko się okazało, że nie tylko 2 lata to mało czasu, wykonawca nie wyrobił się w zakładanych na początku umowy 36 miesiącach. W sierpniu okazało się, że konieczne jest przesunięcie terminu oddania na kwiecień2014.

W trakcie budowy zmieniło się wiele przepisów mających istotny wpływ na proces inwestycyjny – wyjaśniał w sierpniu Łukasz Kolasa z biura prasowego magistratu - Zmianie uległy m.in. zasady monitoringu oraz systemów przeciwpożarowych. Z tego powodu koniecznych jest wiele robót dodatkowych, w tym nowe rozwiązania projektowe. Ponadto powstanie strefa VIP, która jest wymagana do organizacji imprez o randze międzynarodowej, a której nie było w pierwotnym projekcie. Dlatego podpisaliśmy aneks do umowy zmieniający termin ukończenia inwestycji. Zgodnie z nim prace mają zakończyć się do 30 kwietnia 2014 r.

Obecnie nie ma możliwości ustalenia kolejnego terminu oddania obiektu. Już w październiku tego roku obiekt zostanie dokładnie przetestowany. Od 16 do 19 października 2014 roku w Szczecinie odbędą się Mistrzostwa Świata Dzieci, Kadetów i Juniorów w Karate WUKF. Na kilka miesięcy przed organizacją tego niezwykle ważnego dla naszego miasta wydarzenia sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja na hali. Obecnie trwają poszukiwania zarządcy, są montowane krzesełka, oświetlenie. Wszystko wskazuje na to, że tym razem obejdzie się bez opóźnień.

Pod budowę hali zagospodarowana 102 tys. m kw, koszt inwestycji szacowany jest na 190 milionów złotych. Podczas widowisk sportowych hala pomieści 5300 widzów, na koncerty wejdzie maksymalnie 7300 osób.