Widowisko z ponad 120 osobami na scenie, najlepsi na świecie muzycy jazzowi, kompozycje prekursora muzyki filmowej – to tylko część koncertowych propozycji, które tego lata zaplanowano w Teatrze Letnim w Szczecinie.

Bilety w okazyjnych cenach na koncert najlepszej orkiestry jazzowej na świecie

W ostatnim programie „Studio Kultura” rozmawialiśmy o tym, co w wakacje będzie się działo w Teatrze Letnim im. H. Majdaniec. Już w najbliższą niedzielę, 2 lipca, za sprawą patronatu Szczecin Jazz, szczecinie będą mieli okazję posłuchać wyjątkowych artystów.

– Już nie mogę się doczekać, żeby zaprezentować najlepszą orkiestrę jazzową na świecie, czyli Jazz at Lincoln Center Orchestra oraz Wyntona Marsalisa – przyznaje Sylwester Ostrowski, dyrektor artystyczny festiwalu Szczecin Jazz. – Koncert będzie niezwykły, bo Wynton Marsalis to najlepszy trębacz, król jazzu. Orkiestra Jazz at Lincoln Center też jest najlepsza na świecie. I mamy niezwykle tanie bilety. Dwukrotnie tańsze niż tego typu koncerty we Wrocławiu czy Katowicach i trzykrotnie tańsze niż w Hamburgu czy Berlinie.

Z kolei 17 sierpnia na scenie w sercu Parku Kasprowicza pojawi się jedna z najwybitniejszych światowych wokalistek jazzowych – Dee Dee Bridgewater.

– To niekwestionowana gwiazda z najwyższej półki – zaznacza Ostrowski. – I to będzie jedyny występ artystki w Polsce podczas letniej trasy koncertowej.

Dodajmy, że ceny biletów na oba koncerty zaczynają się od 99 zł.

Baltic Neopolis Orchestra i nowa odsłona muzyki filmowej

11 sierpnia na scenie amfiteatru szczecinianie będą świadkami „kosmicznego show”.

– Nasz jubileusz 15-lecia jest bardzo barwny i staramy się, by repertuar był różnorodny. Wystartował właśnie Music West Fest, czyli nasz letni festiwal, którego zwieńczeniem będzie sierpniowy koncert. Szykujemy wielkie widowisko muzycznie, kosmiczny show. Sięgamy po kompozycje prekursora muzyki filmowej, Gustava Holsta – zapowiada Katarzyna Lament, która zarządza biurem koncertowym Baltic Neopolis Orchestra. – Stworzył dzieło, które rzeczywiście jest bardzo teraz popularne, ale my zaprezentujemy jego „Planety” i świetną dawkę muzyki filmowej w jeszcze innym wydaniu. Utwór został specjalnie dla nas zaaranżowany na koncert skrzypcowy, a główną gwiazdą będzie Vasko Vassilev. Obok niego pojawi się Baltic Neopolis Orchestra, ale też w powiększonym w składzie o instrumenty perkusyjne i dęte – zdradza. 

Bilety od 49 zł. 

To będzie jedyny koncert tego zespołu w regionie

Na zakończenie lata na mieszkańców czeka nie lada muzyczna uczta. Już 26 sierpnia w Teatrze Letnim wystąpi jeden z największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa muzycznych tradycji narodowych.

– To jedyny koncert w regionie północno-zachodniej Polski z okazji 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk – podkreśla Piotr Trafny, organizator i producent wydarzeń. – Zespół przyjedzie do nas w pełnym składzie, to będzie ponad 120 osób na scenie, pełny balet, chór i orkiestra. To się rzadko zdarza, bo niewiele jest scen, które są w stanie to udźwignąć.

W repertuarze znajdą się najbardziej znane utwory zespołu – kompozycje i opracowania Stanisława Hadyny, Wojciecha Kilara, Ireneusza Łojewskiego i Czesława Płaczka oraz układy choreograficzne Elwiry Kamińskiej, Hanny Chojnackiej i Juraja Kubanki.

Bilety od 119 zł.

To oczywiście nie wszystko. Tego lata w Teatrze Letnim wystąpią również m.in.: Agnieszka Chylińska (14 lipca), Helena Vondráčková (28 lipca), Lady Pank (30 lipca), Paweł Domagała (13 sierpnia), Organek z Chórem Politechniki Morskiej (27 sierpnia). Zaplanowano również muzyczne widowiska z utworami zespołu Queen (1 lipca), Zbigniewa Wodeckiego (4 sierpnia), Metalliki (15 sierpnia). 

Program „Studio Kultura” powstaje we współpracy radia SuperFM i portalu wSzczecinie.pl.