Nie ma wątpliwoiści, że mimo upływu lat, postać tej legendarnej szwedzkiej aktorki, wciąż fascynuje i budzi rakcje pełne zachwytu. Choćby dlatego prapremiera spektaklu „Greta Garbo przyjechała” Franka McGuinnessa będzie jedną z najważniejszych pozakonkursowych prezentacji 48 edycji Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt. Zobaczymy ją 19 kwietnia.

To koprodukcja festiwalu i Teatru Współczesnego w Szczecinie, która jest realizowana przez Annę Augustynowicz. McGuinness stworzył swój dramat, kiedy poznał informacje dotyczące autentycznego zdarzenia jakim była wizyta znakomitej szwedzkiej aktorki w irlandzkiej miejscowości Donegal (w 1967 roku). Ponieważ jednak na temat tego epizodu nie pozostało zbyt wiele szczegółów i tylko w niewielkim stopniu przeniknęły do prasy, autor sztuki wykreował w niej własną wizję przebiegu spotkania filmowej gwiazdy z rodziną Hannessy. 

Jak powiedziała reżyserka „Greta podczas tego spotkania wywleka cały brud relacji między poszczególnymi postaciami (...) Nie jest to jednak tylko gorzki i jednowymiarowy opis zachowań pewnej grupy ludzi. Ujawnia się w nim także pokora autora wobec środowiska, z którego sam pochodzi, przedstawionego przez niego z miłością i poczuciem humoru”.

Rolę tytułową Augustynowicz powierzyła gościnnie występującemu w Szczecinie, Maciejowi Wierzbickiemu, a poza tym zobaczymy w tym spektaklu między innymi Marię Dąbrowską, Macieja Litkowskiego i  Beatę Zygarlicką. Warto jeszcze przed obejrzeniem inscenizacji zaopatrzyć się w marcowy numer magazynu  „Dialog” opatrzony tytułem „Być Gretą Garbo”. Został w nim  zamieszczony cały tekst dramatu, wywiad z reżyserką oraz artykuł  wprowadzający do tematyki sztuki, a zarazem ukazujący postać aktorki w nowych kontekstach.

Greta Lovisa Gustafsson, bo tak naprawdę się nazywała,  urodziła się 18 września 1905 w Sztokholmie) i miała w swej filmografii ponad 20 głównych ról. Za dwa tygodnie minie dwudziesta trzecia rocznica jej śmierci. W najbliższy czwartek w Teatrze Małym (o godz. 19.00) odbędzie się wieczór filmowy W poszukiwaniu Grety”. W czasie tego spotkania  pokazane zostaną fragmenty obrazów z jej udziałem (takich jak  "Królowa Krystyna" czy „Anna Karenina”), będzie można poznać bliżej tę niezwykłą, tajemniczą kobietę oraz przyczyny  fascynacji jaką była i jest darzona.

Także Frankowi McGuinessowi zostanie poświęcone specjalne spotkanie,  już podczas trwania Kontrapunktu. Wydany niedawno tom jego dramatów  „Wspomnijcie synów Ulsteru” (zawierający oprócz sztuki, która dała tytuł temu zbiorowi, przekłady takich dzieł jak m.in.Niewinność”, „Mary i Lizzie” czy „Ktoś, kto będzie czuwał nade mną”)będzie pretekstem  do dyskusji (także w Teatrze Małym) z udziałem Anny Augustynowicz i badaczy twórczości tego dramaturga. Spotkanie zaplanowano na 20 kwietnia (czyli dzień po premierze spektaklu), a nadano mu tytuł : „Teatr Franka McGuinnessa – na pograniczu kultur i konwencji teatralnych”.