spotkania inne

Gościnny wykład prof. dra hab. Bartosza Awianowicza

foto: materiały prasowe

Gdzie?
Muzeum Tradycji Regionalnych MNS, ul. Staromłyńska 27
Kiedy?
Czwartek, 10.10.2019
O której godzinie?
17:00
Za ile?
3 zł
Opis wydarzenia
Zapraszamy na wykład dra hab. Bartosza Awianowicza, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na temat "Tożsamość rzymska a tożsamości regionalna i lokalna w rzymskim mennictwie prowincjonalnym I-III w. n.e.". Wykładowi będzie towarzyszyć kuratorska interwencja w wystawę stałą „Gabinet Pomorski. W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci” – prezentacja monet antycznych z kolekcji Działu Numizmatyki Muzeum Narodowego w Szczecinie. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 10 października 2019 roku o godzinie 17.00 w sali konferencyjnej Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27.

 

Mennictwo Imperium Rzymskiego w okresie od Oktawiana Augusta do kryzysu III w. n.e. (tj. od 30 r. p.n.e. do 284 r. n.e.) jest postrzegane głównie przez pryzmat tzw. monet imperialnych, bitych albo  w stołecznej mennicy w Rzymie, albo w działających z przerwami mennicach znajdujących się bezpośrednio pod kontrolą administracji centralnej. W tym długim okresie działało jednak łącznie ponad 200 mennic lokalnych usytuowanych na obszarach od Hiszpanii po Syrię, Mezopotamię i Arabię. Ta bogata tak pod względem ilościowym, jak i zróżnicowania motywów produkcja mennicza obejmuje zarówno monery kolonii rzymskich, chętnie przywołujących mitycznych założycieli Rzymu: Romulusa i Remusa, Eneasza, a także postaci cesarzy i ich symboli, jak i zunifikowane monety produkowane na użytek całych prowincji (szczególnie w Aleksandrii i w Antiochii nad Orontesem), wreszcie monety typowo lokalne, będące często nośnikiem promocji lokalnych bóstw, budowli i wydarzeń. Celem wykładu jest przybliżenie najważniejszych motywów pojawiających się na monetach bitych w prowincjach w pierwszych trzech wiekach Cesarstwa. 

BARTOSZ AWIANOWICZ pracuje jako profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Katedrze Filologii Klasycznej Wydziału Humanistycznego. Jego zainteresowania naukowe obejmują retorykę starożytnego Rzymu i jej recepcję oraz oratorstwo we wczesnej epoce nowożytnej (XV-XVIII w.): przełożył i opracował m.in. dialog Cycerona O mówcy (wyd. Marek Derewiecki: Kęty 2010), łaciński panegiryk Eliasza Pielgrzymowskiego  Apostrofa panegiryczna (wyd. Neriton: Warszawa 2012) i Trzy mowy gratulacyjne z okazji zwycięstwa nad Moskwicinami Andrzeja Patrycego Nideckiego (wyd. Sub lupa: Warszawa 2016), opracował też O inwencji retorycznej tegoż autora (wyd. IBL  PAN: Warszawa 2013), nadto wydał książkę (Toruń 2008) i kilkadziesiąt artykułów i rozdziałów w książkach poświęconych łacińskim podręcznikom retorycznym. Od roku 2005 zajmuje się również numizmatyką antyczną. Efektem tych zainteresowań są książki: Język łaciński z elementami epigrafiki i numizmatyki rzymskiej dla historyków i archeologów (wydana trzykrotnie w Toruniu w 2006, 2007 i 2010 r.), Monety Republiki Rzymskiej. Kompendium (wyd. Literat: Toruń 2010) i Gramatyka monet rzymskich okresu republiki i cesarstwa, t. I : Kompendium tytulatur i datowania (Wydawnictwo Naukowe UMK: Toruń  2017 i wyd. poprawione i poszerzone: 2019) oraz ponad 20 artykułów, wydanych w czasopismach i tomach wydanych w Polsce, Niemczech, Włoszech i Korei Południowej. Jest też pomysłodawcą i głównym organizatorem Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej, które od 2010 roku miały już 19. edycji.

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję