W poniedziałek Koalicja Obywatelska przedstawiła założenia programowe na szczeblu sejmikowym. Program PO opierać się będzie na kilku filarach: przyjaznych miejscach pracy, inicjatywach dla seniorów i niepełnosprawnych czy ochronie środowiska i walce ze smogiem. Obecny na konferencji prasowej kandydat na Prezydenta Sławomir Nitras zadeklarował budowę nowych domów pomocy społecznej, a także to, że żadne dziecko uczące się w szczecińskich szkołach nie będzie już głodne.

Nitras: żadne dziecko w Szczecinie nie będzie głodne

Nitras na konferencji prasowej mówił o tym, że planuje zająć się edukacją w mieście. Poseł i kandydat na prezydenta miasta stwierdził, że otoczenie szkół wymaga dużej zmiany i nie miał na myśli tylko kwestii merytorycznych: - Na naszej konwencji padła deklaracja i ja chciałbym ją powtórzyć w kierunku szczecińskich rodziców i uczniów: Nie chcę porównywać tej sytuacji do tego, co działo się w latach 90, ale teraz kończymy drugą dekadę XXI wieku i stać nas żeby żadne szczecińskie dziecko nie wychodziło ze szkoły głodne. To jedna z moich najważniejszych obietnic – mówił poseł Nitras.

Kandydat na prezydenta przypomniał także o swojej hojnej obietnicy dla nauczycieli: - Chciałbym żeby szczeciński dodatek dla nauczycieli, 400 złotych miesięcznie, był równy dla wszystkich. Grzegorz Schetyna powiedział, że do każdej złotówki dla nauczycieli z samorządu, rząd doda kolejną złotówkę. To oznacza, że jeżeli zagłosujecie na PiS to nie dostaniecie nic, jeżeli zagłosujecie na Sławomira Nitrasa dostaniecie 400 złotych, a jeżeli zagłosujecie na PO dostaniecie 800 złotych podwyżki, bo my traktujemy nauczycieli poważnie – mówił Nitras.

Podczas konferencji prasowej kandydat Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej mówił także o konieczności budowy DPSów dla seniorów. Zwrócił także uwagę na niewystarczające wsparcie dla osób chorych na Alzhaimera i inne dolegliwości seniorów.

Priorytety dla regionu

Podczas konferencji prasowej nie przedstawiono jeszcze kandydatów do zachodniopomorskiego Sejmiku. Wiadomo jednak, że liderem listy będzie Marszałek Olgierd Geblewicz. Wśród programowych priorytetów Koalicji Obywatelskiej dla regionu jest gospodarka, poprawa infrastruktury, ale i tematy związane z turystyką i ochroną środowiska. Nie zabrakło także krytycznych słów w kierunku polityków PiS: - Zarzuca nam się brak programu, a prawda jest taka, że to PiS nie ma programu dla Pomorza Zachodniego, prezentuje tylko zestaw inwestycji centralnych, które może robić od trzech lat, a nie wiemy, dlaczego tego nie robi twierdząc, że musi wygrać wybory samorządowe, żebym ja nie warczał na pana Kaczyńskiego czy na pana Morawieckiego. Apeluję: Panowie, zacznijcie coś robić dla tego województwa, bo jedyną rzeczą, którą robicie jest kontynuacja S6, którą my rozpoczęliśmy. Od siebie nie wiele daliście, skupcie się na zadaniach, które obiecaliście – mówił Olgierd Geblewicz.

Program Koalicji Obywatelskiej dla regionu nazywa się „Pomorze Zachodnie – Przyjazny Port”: - W 2015 roku byliśmy trzecim najszybciej rozwijającym się regionem w Polsce, a zawsze byliśmy na ostatnim miejscu. Mamy najszybciej spadające bezrobocie w Polsce, ale chcemy, by Pomorze Zachodnie dalej się rozwijało. Przekładamy akcenty z gospodarki na sprawy społeczne. Chcemy, by Pomorze Zachodnie było krainą nie tylko bogatą, ale i krainą o dobrym powietrzu. Mówię zarówno o aspekcie smogu, jak i o otwartej, tolerancyjnej społeczności – dodał Marszałek.

Politycy zapowiedzieli, że wszystkie punkty programu będą szczegółowo omawiane w kolejnych tygodniach. Niebawem zaprezentowany zostanie także program dla Szczecina oraz listy wyborcze zarówno do Sejmiku, jak i Rady Miasta.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października.

Autor: Michał Kaczmarek