Już w latach 60. ubiegłego wieku planowano, że niezagospodarowany teren przy pl. Rodła zmieni się w szczecińskie city z drapaczami chmur. Tę koncepcję udało się zrealizować tylko w niewielkiej części (Pazim), a większość działki zajmuje dużo niższa bryła Galaxy. – Nie wiem, czy za naszego życia, ale być może w przyszłości ten teren zostanie uwolniony pod zabudowę wysokościową – komentuje radny Andrzej Radziwinowicz, sugerując, że właściciel centrum handlowego może kiedyś podjąć decyzję o wyburzeniu.

Podczas ostatniego programu „Studio wSzczecinie.pl”, goście Michała Kaczmarka dyskutowali o zabudowie wysokościowej. Miejskie plany pozwalają na najwyższe budynki między pl. Rodła a rondem Giedroycia. Tyle tylko, że zostało tam już bardzo mało niezagospodarowanych nieruchomości.

– Największą działką pod zabudowę szczecińskiego city zjadło Galaxy. Nie wszyscy wiedzą, że według miejscowego planu w miejscu centrum handlowego powinien stać akcent wysokościowy. Przy poprzedniej elewacji został on wykonany w taki sposób, że kręcił się tam sześcian z napisem Galaxy. I mówię teraz całkiem poważnie – podkreślał Karol Nieradka, prezes szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Plan zakłada, że w miejscu Galaxy można budować nawet 100 metrów w górę. To zdecydowanie wyżej niż na niezagospodarowanej działce za parkingiem centrum handlowego, gdzie zapisano maksymalnie 53 metry.

– Być może w przyszłości jakaś zabudowa będzie do wyburzenia. Choćby wspomniane Galaxy. W dobie e-sprzedaży, gdy wszyscy kupujemy online i towar przychodzi do paczkomatu, coraz rzadziej chodzimy do centrów handlowych – zwracał uwagę radny Radziwinowicz, przewodniczący komisji ds. budownictwa i mieszkalnictwa.

– Jest tam miejsce na inne obiekty i ewentualnie w jakiejś perspektywie na zmianę zabudowy. Musimy o tym pamiętać, patrząc chociażby na Warszawę. Tego typu procesy są możliwe. Musimy myśleć w sposób długofalowy. Intencja jest taka, żeby koncentrować zabudowę śródmiejską, zamiast ją rozpraszać – tłumaczył Paweł Rubinowicz, prof. Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego z Wydziału Architektury.

Profesor jest współtwórcą dokumentu – „Studium kompozycyjne Szczecina – ochrona i kształtowanie krajobrazu miasta z oceną możliwości lokalizacji zabudowy wysokiej i wysokościowej”. Zalecono w nim umiejscowienie zabudowy wysokiej między budynkami Pazim i Hanza Tower.

Całą dyskusję o szczecińskiej zabudowie wysokościowej można obejrzeć na naszym YouTube: