Gdzie i kiedy?
zbiórka przy wejściu na deptak od strony placu Zgody
Od: sobota, 7 marca 2020, 13:00
Do: sobota, 7 marca 2020, 14:30
Za ile?
darmowe
W ramach akcji aktywnego zwiedzania miasta zapraszamy Państwa na drugą część spaceru „Historie i legendy miejskich kościołów”.

 

Tym razem naszą wędrówkę zaczniemy od intrygującego „kościoła na deptaku”, związanego z wielomilionową grupą wyznaniową w Stanach Zjednoczonych. Mowa tu o „Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich” i ludziach popularnie nazywanych mormonami. Zaraz przy wejściu na deptak omówimy ich najważniejsze dogmaty wiary, misje w Polsce i inne ciekawostki związanie z życiem społeczności.

Dalszym punktem programu będzie kościół pw. św. Jana Chrzciciela, który ze względu na swoje dziedzictwo może pochwalić się tytułem Bazyliki Mniejszej. Był to pierwszy kościół, w którym odbyła się oficjalna polska msza. Poznamy tutaj historię katolickiego Szczecina i jego problemy związane chociażby z historyczną akcją „Fall Szczecin”. Dowiemy się ponadto co robi tam całun turyński, kto wykonał drzwi milenijne, co symbolizuje ołtarz w kościele oraz jak można dostać przysłowiową gwiazdę z nieba. Dalszym punktem programu będzie kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dowiemy się w nim, kto modlił się tu przed wojną, jak promował swoją firmę produkującą cement portlandzki dzięki kościołowi pewien szczeciński przedsiębiorca oraz co wiąże słynny szczeciński zespół „Serduszka” z tym miejscem.

Po krótkiej przerwie ruszymy pod obecny kościół garnizonowy, gdzie przybliżymy Państwu postać wielkiego reformatora urodzonego na Pomorzu. Opowiemy tam również historię tajemniczej skrytki na wieży kościoła. W dalszym etapie zwiedzania przejdziemy pod nieistniejącą synagogę. Poruszymy przy niej temat tego jak modlili się mężczyźni i kobiety w żydowskich kościołach, jak miasto pachniało rybą z rodzynkami, oraz co się stało w kryształową noc 1938 roku. Dowiemy się wówczas też jaka wielka izraelska sława światowego formatu mieszała w Szczecinie.

Na koniec zwiedzania wizyta w kościele Jana Ewangelisty, który w swojej historii był m in. klasztorem, szpitalem i magazynem. Co łączy kościół przy ul. św. Ducha z bitwą pod Grunwaldem i co to jest mandorla? Dowiecie się tego podczas naszego spaceru.

Zwiedzanie rozpocznie się przy wejściu na deptak od strony placu Zgody. Zakończy się natomiast przy ul. Świętego Ducha. Całość zwiedzania może potrwać ok. 1,5 godziny. Spacer jest darmowy, ale na zakończenie zwiedzania pracę przewodnika można wynagrodzić zostawieniem mu napiwku. Napiwek można również zostawić w trakcie zwiedzania, jeśli wcześniej odłączymy się od grupy.

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/192862185137965/

 

Inne spacery:

29.02.2020 - Free Wondertours - Historie i legendy miejskich kościołów (cz.1): https://www.facebook.com/events/215395642926271/

15.03.2020 - Free Wondertours - Mieszkańcy i bohaterowie Pogodna: https://www.facebook.com/events/165002931616328/