inne

Free Walking Tour. Spacer z przewodnikiem po Grabowie

foto: archiwum wSzczecinie.pl

Gdzie?
zbiórka przy ulicy Malczewskiego przed budynkiem dawnego Domu Marynarza
Kiedy?
Niedziela, 22.07.2018
O której godzinie?
14:00
Za ile?
za napiwek
Opis wydarzenia
W niedzielę, 22 lipca, odbędzie się także spacer Free Walking Tour, którego uczestnicy zwiedzą wraz z przewodnikiem dawne Grabowo (to jedna z trzech miejscowości wchodzących w skład dzisiejszego Szczecina).

Grabowo to jedna z trzech miejscowości wchodzących w skład dzisiejszego Szczecina, która posiadała niegdyś prawa miejskie. Taka sytuacja miała miejsce pomiędzy 1855 a 1900 r., a więc w okresie kiedy na tych terenach dynamicznie rozwijał się przemysł i szybko rosła liczba mieszkańców. Wielu szczecinian kojarzy ten obszar miasta głównie ze stocznią położoną w nadodrzańskiej części dzielnicy. Grabowo ma jednak znacznie więcej interesujących miejsc. Wiele spośród nich uległo zniszczeniu wskutek nalotów dokonanych przez alianckie bombowce w czasie drugiej wojny światowej. Warto mimo to poznać długą i bogatą historię miejsc, a także ludzi związanych z Grabowem na przestrzeni wieków.

Podczas spaceru m.in.:

– zobaczymy, gdzie znajdował się dwór księżniczki Elżbiety Brunszwickiej – żony króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II.

– odnajdziemy miejsce, w którym bogaty szczeciński przemysłowiec Gustaw Toepffer zbudował swoją willę, a także park, w którym m.in. hodował jedwabniki.

– zatrzymamy się przy kamienicy nazywanej ze względu na swych lokatorów Domem Kapitanów, a także przed budynkiem, w którym urodził się wybitny rzeźbiarz Bernhard Heiliger.

– przyjrzymy się budynkowi kościoła pw św. Stanisława Kostki – najważniejszej świątyni Grabowa.

– spróbujemy zlokalizować miejsce, w którym przed wiekami znajdował się Zamek Odrzański - jedna z rezydencji Gryfitów, książąt Pomorza Zachodniego.

– przypomnimy o cieszących się niegdyś niezwykłą popularnością miejscach, takich jak dom kultury Korab i kąpielisko Gontynka.

Początek spaceru zaplanowany jest przy ulicy Malczewskiego przed budynkiem dawnego Domu Marynarza, zaś jego koniec przy ul. 1 Maja, w pobliżu skrzyżowania z ul. Sczanieckiej.

Przewidywany czas trwania, ok. 2,5 godz.

Wstęp wolny, na zakończenie spaceru przewodników wynagradza się napiwkami.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/207072140133820/

Komentarze

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało zablokowane.

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję