Wciąż jeszcze można znaleźć tam urządzony na pomarańczowo pokój socjalny, a nawet starsze elementy z logiem Telekomunikacji Polskiej. Pracownicy Orange Polska wyprowadzili się już jednak z budynku przy al. Wyzwolenia 70 (w pobliżu ronda Giedroycia). Pod zarządem nowych właścicieli, obiekt nie zmieni swojego biurowego charakteru i już wkrótce pojawią się tam nowi najemcy. Bez zmian działać będzie placówka pocztowa.

Firma Orange Polska przeniosła się do biurowca Oxygen przy ul. Malczewskiego. Duża przestrzeń, którą zajmowała wcześniej przy al. Wyzwolenia, nie była już im potrzebna. Od dawna ich siedziba figurowała na liście do sprzedaży.

„Poczuliśmy, że to fajne miejsce z dużym potencjałem”

Na kupno zdecydowała się szczecińska spółka Matys Investment, znana do tej pory z inwestycji mieszkaniowych – Silver Place przy ul. Niemierzyńskiej 1 i Silver Forest przy ul. Klonowica 2a. W budynku dawnej telekomunikacji przy al. Wyzwolenia stworzą Silver Office – biura przygotowane z myślą o mniejszych i większych firmach.

– Poczuliśmy, że to fajne miejsce z dużym potencjałem. W bardzo dogodnej lokalizacji. Mamy już doświadczenie w realizacji podobnych inwestycji i chcemy je tutaj wykorzystać – tłumaczy Maciej Matysik z Silver Office.

Do zagospodarowania jest aż 14 tys. m2

Pierwsi najemcy wprowadzą się po 15 kwietnia. Do zagospodarowania na nowo jest łącznie aż 14 tys. m2 powierzchni. Zarówno w starszej części budynku, z korytarzami o długości 120 metrów, jak i w dobudowanym od strony Wyzwolenia pod koniec XX wieku Biurze Obsługi Klienta (z ogrodem na dachu!).

– Niektóre przestrzenie są już gotowe do wynajęcia, inne wymagają pewnego odświeżenia. Nasza oferta jest bardzo różnorodna. Posiadamy biura w metrażu od 10 do 3000 m2. Jest też sala konferencyjna i patio, w którym planujemy stworzyć przestrzeń coworkingową – mówi Maciej Matysik.

Małe i duże biura, a w przyszłości nowy budynek

Jakie firmy mogą się tam wprowadzić? Właściciele podkreślają, że zapewniają bardzo elastyczne warunki, które będą atrakcyjne zarówno dla klinik medycznych i klubów fitness, jak i klasycznych biur.

– Rozmawiamy z różnymi firmami. Również większymi, które mogą zagospodarować nawet całe piętro. Myślę, że miejsce jest na tyle fajne, że nie będzie problemu z jego zapełnieniem. To tylko kwestia czasu – zapewnia Maciej Matysik.

Na razie wewnątrz trwają drobne prace porządkowo-remontowe. Priorytetem jest bowiem jak najszybsze udostępnienie przestrzeni biurowej najemcom. W dalszej perspektywie planowane jest odświeżenie elewacji i stworzenie zielonego zakątka na parkingu przy głównym wejściu. Docelowo, od strony al. Wyzwolenia miałby stanąć nowy budynek, a parking byłby wówczas przeniesiony pod ziemię. Jest też pomysł, by wyburzyć magazyn zlokalizowany wzdłuż ul. Staszica.

Kiedyś był zdecydowanie niższy

Na pewno cały czas w budynku funkcjonować będzie placówka pocztowa, która w tym miejscu działała już przed wojną.

Wtedy istniała tam Postamt Stettin 7. Budynek wyglądał jednak zupełnie inaczej niż dzisiaj. Był przede wszystkim niższy. Od strony dzisiejszej al. Wyzwolenia były dwie kondygnacje naziemne, a patrząc od dołu, czyli obecnej ul. Staszica – cztery.

Nadbudowę o dwa piętra przeprowadzono już w czasach polskiej administracji (na pewno po 1966 roku). W efekcie powstał duży biurowiec telekomunikacyjny. W budynku pojawiali się też zewnętrzni najemcy.

– To budynek z ogromną historią. Zastanawialiśmy się na przykład, dlaczego na czwartym piętrze jest podniesiona podłoga. Dowiedzieliśmy się później, że funkcjonowała tam szkoła i tam, gdzie była sala gimnastyczna, w ten sposób wzmocniono strop – opowiada Wojciech Kostecki z Silver Office.

Wiele unikatowych pamiątek z przeszłości zachowało się w piwnicy budynku. Część pomieszczeń nie była otwierana przez lata. Zajrzeć można choćby do starego warsztatu, a obok, w stercie papierów, odnaleźć zeszyt ze starannie przepisanymi tekstami piosenek. Po uporządkowaniu, w części podziemnej będą magazyny.