festiwale

Festiwal literatury non-fiction OKOlice Literatury [program]

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Czwartek, 22.09.2022
O której godzinie?
17:00
Do kiedy?
Sobota, 24.09.2022
Do której godziny?
20:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
W dniach 22-24 września 2022 r. zapraszamy na czwartą edycję festiwalowych spotkań z literaturą non-fiction „OKOlice Literatury”. Tym razem hasłem przewodnim wydarzenia będą „Marginesy” w wielu aspektach życia społecznego.

 

Festiwal obejmuje bloki tematyczne związane z różnym spojrzeniem na tytułowe marginesy – różne aspekty wykluczenia:

- odmienność fizyczna powodem odrzucenia, przemocy i izolacji

- bieda i nierówności społeczne

- czas, w którym jesteśmy, np. czas wojny, determinuje naszą postawę

- wykluczenie w przestrzeni

Do udziału zaprosiliśmy znanych i cenionych współczesnych twórców literatury non fiction. W ramach festiwalu odbędą się spotkania autorskie, panele dyskusyjne, warsztaty dla młodzieży i dorosłych, debata oksfordzka, spacer miejski, koncert, projekcja filmu, akcja książkowa i wystawa.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8).

Wystawa towarzysząca festiwalowi eksponowana będzie w filii nr 54 ProMedia (al. Wojska Polskiego 2).

Wydarzenia będą realizowane stacjonarnie. Wstęp wolny.

Jedynie na warsztaty obowiązują zapisy – rejestracja na stronie festiwalowej przez formularze w serwisie Evenea. Liczba miejsc jest ograniczona. Jeżeli ktoś z różnych względów nie może wykorzystać pobranej wejściówki, proszony jest o zgłoszenie tego faktu organizatorom, aby zwolnić miejsce dla innych uczestników.

 

Program 2022

Program Festiwalu OKOlice Literatury: Marginesy

22 września (czwartek)

LOS

godz. 17.00

Spotkanie autorskie z Małgorzatą Gołotą i Filipem Skrońciem

Prowadzenie: Krzysztof Lichtblau

godz. 19.00

Panel dyskusyjny o biedzie i nierównościach społecznych z udziałem Beaty Szady i Wojciecha Tochmana

Prowadzenie: Aleksandra Łukaszewicz

23 września (piątek)

CZAS

godz. 12.00

Debata oksfordzka dla młodzieży “Znaleźć się na marginesie, wybór czy konieczność?”

Prowadzenie: Paweł Kołodziński i Hubert Możdżeń [Generator Myśli Humanistycznej]

godz. 17.00

Panel dyskusyjny o człowieku w obliczu wojny z udziałem Pawła Smoleńskiego i Marcina Mamonia

Prowadzenie: Agata Rokicka

godz. 19.00

Projekcja filmu “Popytka. Ukryty wymiar” (30 min) i panel dyskusyjny z udziałem Mariny Hulii, Madiny Mazalievy, Weroniki Fibich i Adama Ptaszyńskiego wokół Dzieci i Mam z Dworca Brześć

24 września (sobota)

PRZESTRZEŃ

godz. 12.00

Warsztaty pisania reportażu z Olą Synowiec „Jak pisać o świecie? Etyczne opowiadanie o krajach globalnego Południa” (dla młodzieży i dorosłych – obowiązują zapisy)

*sala spotkań w filii nr 7 (II piętro)

Zapisy

Opis warsztatów: Jak pisać o krajach postkolonialnych, by unikać kolonialnych kalek, europocentryzmu, egzotyzowania i narracji „białego zbawcy”? Wspólnie zastanowimy się, jak opowiadać o świecie – w pracy reporterskiej, jak również w mediach społecznościowych.

godz. 12.00

Warsztaty międzykulturowe polsko-ukraińskie “Obce smaki”

Prowadzenie: Weronika Fibich i Olesja Nezhywa (dla młodzieży i dorosłych – obowiązują zapisy)

*sala kameralna w filii nr 7 (parter)

Zapisy

Opis warsztatów: Tematem przewodnim będzie GośćInność. Rozróżnianie tego, co jest nam znane, od tego co odległe; obce. Zależy nam, aby zwrócić uwagę na łatwe w przyjmowaniu oczywistości, że „swoi” są zawsze lepsi od „innych”, a własne konwencje kulturowe (czyli to, jak myślimy i działamy) traktujemy jako naturalne, oczywiste i często jedynie słuszne. Dobrze znane wyrażenie „O gustach się nie dyskutuje”, które ma różne interpretacje w wielu językach, pozwala nam zilustrować ogromne różnice w percepcji zmysłowej między różnymi narodami, a nawet między różnymi osobami tej samej narodowości. Ale dlaczego nie możemy dyskutować, kiedy naszym celem jest znalezienie wspólnej płaszczyzny między pozornie obcymi i różnymi, ale nie gorszymi? Warsztaty „Obce smaki” pozwolą na rozpoznanie i oswojenie Innego jako drugiego, a nie obcego.

godz. 12.00

„Wtrącanie się” – spacer miejski z Maciejem Kowalewskim

*start przed budynkiem filii nr 7

Opis spaceru: Oddolna urbanistyka, miejska akupunktura, mikrointerwencje, sztuka ulicy. Jedną z niezmiennych praktyk mieszkańców miast jest fizyczne oddziaływanie na przestrzeń. Czasami jest to wyryty napis na drzewie, czasami odmalowana poręcz, innym razem – przyklejona wlepka. Niektóre są zniszczeniem istniejących obiektów, niektóre – ich ulepszeniem. Większość z interwencji rozgrywa się w przestrzeniach prywatnych i półprywatnych – widzimy je w przydomowych ogródkach i balkonowych innowacjach. Ale ślady mieszkańców można odnaleźć również w przestrzeni publicznej. Podczas naszego spaceru będziemy je tropić i o nich dyskutować.

godz. 14.00

Prelekcja Oli Synowiec i Arkadiusza Winiatorskiego. Spotkanie z pokazem zdjęć z podróży.

godz. 16.00

Spotkanie autorskie z Olgą Gitkiewicz i Markiem Szymaniakiem

Prowadzenie: Anna Godzińska

godz. 18.00

Panel dyskusyjny o emigracji i oswajaniu nowej przestrzeni z udziałem Ewy Winnickiej i Piotra Mikołajczaka* (autor online)

Prowadzenie: Joanna Szczepanik

godz. 20.00

Miłość i śmierć. Bezmiar i bezczas w pieśniach słowiańskich. Koncert Barbary Wilińskiej.

W kulturze ludowej istnieje, paradoksalnie, głęboki związek pomiędzy miłością i śmiercią. Szczególnie dotyczy to sytuacji, gdy umiera młody człowiek – panna lub kawaler. Ludowa obrzędowość kieruje się wtedy również ku ceremonii wesela, aby dopełnić całości trzech najważniejszych rytuałów przejścia w życiu człowieka, do których należą narodziny, wesele i pogrzeb. Tak więc część pieśni, wykonywanych podczas pogrzebu, to pieśni weselne. Z drugiej strony, podczas zaślubin i wesela, kiedy „umiera” panna młoda i po czasie niebytu rodzi się mężatka, śpiewa się – a może raczej śpiewało się dawniej – pieśni związane ze śmiercią, o bogatej symbolice.

W koncercie pojawią się też kołysanki, czyli pieśni śpiewane z miłości, ale czasem, znowu paradoksalnie, życzące maleństwu śmierci, a wszystko po to, aby śmierć oszukać i ochronić dziecko. Artystka zaśpiewa przy akompaniamencie, grając na mniej znanych instrumentach: lirze korbowej, dulcymerze, kantele i suce.

 

Wydarzenia towarzyszące:

- Akcja książkowa w ramach projektu “Spotkania przy zupie” [19-24 września 2022 r.] Zachęcamy do przynoszenia książek do filii nr 7, przekażemy je później osobom bezdomnym.

- Ktoś/Nikt – wystawa plakatów studentów Pracowni Multimedialnego Projektowania Graficznego Wydziału Grafiki Akademii Sztuki w Szczecinie [od 22 września 2022 r.]

Komentarze

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało zablokowane.

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję