Dyskusje o miejscu sztuki w przestrzeni publicznej, całodobowe działania performatywne i intermedialne, a na deser promocja katalogu „OFFicyna 1998-????”, który podsumowuje dotychczasową działalność laboratorium działań artystyczno-społecznych OFFicyna. Te wszystkie wydarzenia skupione zostaną wokół Festiwalu Π Performance Intermedia 2011, który rozpoczyna się w Szczecinie już 12 maja i potrwa do 9 czerwca 2011.

To już IX edycja festiwalu Performance Intermedia, którego zamiarem jest badanie związków łączących multimedia, sztuki intermedialne i performatywne. Od 2003 roku, dzięki wysiłkom Bartosza Wójcika i Antoniego Karwowskiego, możemy uczestniczyć w wydarzeniu, które łączy w sobie różne cele, odmienne idee, ale zawsze prezentuje je w doskonałej formie. Tegoroczna edycja zakłada m.in. rozbudowaną prezentację sztuki wideo pochodzącej z niemalże całego świata, od Afryki, po Azję i Europę, aż na obu Amerykach kończąc. Zaplanowano również tygodniową rezydencję twórców szwajcarskich skupionych na pokazaniu sztuki związanej ze Szczecinem, uwzględniając przy tym jego historię i położenie geopolityczne.

Pięć tygodni, pięć odmiennych czwartków

Festiwal potrwa pięć tygodni, a zgodnie z zasadą, że eventy odbywają się w okolicach kolejnych czwartków, organizatorzy proponują podróż po różnych obszarach performance, tak, by każde z kolejnych wydarzeń było jeszcze bardziej interesujące i zaskakujące. Całość, która potrwa od połowy maja aż do końca czerwca, pozwoli na poznanie najnowszych zjawisk w zakresie sztuki performance.

Π Performance Intermedia 2011: Tydzień I

Cologne OFF 2011: sztuka wideo w kontekście globalnym (video art in global context),

12 maja, g. 18:00-20:00, 13 maja, g. 16:00-21:00, 14 maja, 16:00-21:00, Kino Obserwatorium

Pokaz szóstej edycji międzynarodowej prezentacji sztuki video Cologne Off 2011, podczas którego zobaczymy nie tylko najnowsze obrazy z zakresu szeroko pojętej sztuki wideo, ale i wideo instalacje. Całość w wykonaniu 230 artystów z 30 krajów, m. in.: Afryki, Azji, Europy oraz Ameryki Północnej i Południowej. „Przegląd odsłoni przed widzami nie tylko walory i wartość sztuki video, ale także siłę różnorodność tego artystycznego medium, używanego jako globalny język sztuk” - jak zachęcają organizatory tego wydarzenia.

Π Performance Intermedia 2011: Tydzień II

Wykład „Wprowadzenie do sedinologii” w ramach projektu Nowa Amerika, 19 maja 2011, godzina 20:00, Obserwatorium Kultury (al. Woj. Polskiego 90)

Wydarzenie rozpocznie Nowa Amerika Tour, czterodniowa wycieczka, która pozwoli zapoznać się z niemiecko-polskim obszarem pogranicza ulokowanym wzdłuż Odry. Koncepcja Nowej Ameryki została stworzona przez Michaella Kurzwelly'ego, polsko-niemieckiego artystę zajmującego się federacją składającą się z czterech państw związkowych nazwanych kolejno: Szczettinstan, Terra Incognita, Lebuser Ziemia i Schlonsk. Całość tworzy Nową Amerikę. Wycieczka po tych obszarach pozwoli poznać specyfikę oraz wyjątkowość naszej krainy, a co dodatkowo ubarwi wykład „Wprowadzenie do sedinologii”, autorstwa Bartosza Wójcika, założyciela Instytutu Sediny.

Koszt wycieczki to 25 euro. Zainteresowani wyjazdem powinni jak najszybciej zgłosić się do organizatorów (e-mail: biuro@officyna.art.pl).

Π Performance Intermedia 2011: Tydzień III

Noise Picnic, 26 maja 2011, godzina 17:00, teren zielony za Willą Lentza (al. Wojska Polskiego 84)

Sound system zaprezentuje pięć postaci szczecińskiego podziemia w wersji live. Podczas koncertu wystąpią: Ciastcore, Drewniany, Nieżytboy, Ri0t, Zombie, którzy podczas plenerowego wystąpienia zaprezentują najcięższe i jedne z bardziej abstrakcyjnych formy muzyki elektronicznej. Wydarzenie zostanie połączone z piknikiem. Słońce i majowa pogoda gwarantują organizatorzy.

Dwie wystawy: „Mój Tramwaj 1980-2010 – Grupa A” oraz „Π 2003-2011”, 26 maja 2011, godzina 19:00, Obserwatorium Kultury (al. Woj. Polskiego 90)

Pierwsza wystawa zatytułowana „Mój Tramwaj 1980-2010” będzie podsumowaniem projektu nestora zachodniopomorskiego performance, Antoniego Karwowskiego. „Mój Tramwaj” to ruchoma, wielowymiarowa i wciąż zmieniająca się struktura zależności interpersonalnych, pojęciowych i fizycznych, która zostaje wprowadzona w tkankę miasta. Dzięki takiemu zastosowaniu środka transportu, artysta może wniknąć w rzeczywistość miejską, a będąc jej częścią, tworzy z odbiorcy mimowolnego uczestnika akcji. Natomiast druga wystawa, „Π 2003-2011”, prześledzi dziewięcioletnią historię jednego ze szczecińskich tramwajów „Π Performance Intermedia”, nazwanego tak na potrzeby festiwalu.

24h, start: 28 maja, godzina 11:00, koniec: 29 maja, godzina 11:00, Willa Lentza (al. Wojska Polskiego 84)

Przez dobę będziemy mogli przyglądać się, jak dziewięciu artystów (Marcio Carvahlo, Antoni Karwowski, Andrzej Pawełczyk, Dorothea Rust, Marcel Sparmann, Hilla Steinert, Paulina Stok-Stocka, Grażyna Teodorowicz, Bartosz Wójcicki, pochodzący z czterech europejskich krajów, będzie tworzyć żywą sztukę.

Π Performance Intermedia 2011: Tydzień IV

124h: schmalz.stulmann, Sztuka dla Szczecina, 2 czerwca 2011, godzina 19:00, Obserwatorium Kultury (al. Woj. Polskiego 90)

Tygodniowa rezydencja szwajcarskiego duetu Schamlz-Stulmann, który przez 124h zamieni pomieszczenia znajdujące się w wieży Obserwatorium Kultury w centrum działań, którego efektem ma być projekt, który będzie „myślał miastem”, jak określiła to Małgorzata Frymus, członkini projektu. Przedsięwzięcia podjęte w Willi Lentza, gdzie powstanie centrum działań, będą mieć na celu kwestię nie/-obecności ciała, koncentrując się na ulotności danej chwili.

Π Performance Intermedia 2011: Tydzień V

Promocja publikacji „OFFicyna 1998-????”, 9 czerwca, godzina 17:00, Willa Lentza (al. Wojska Polskiego 84)

Na zakończenie festiwalu odbędzie się promocja, która podsumuje dotychczasową działalność OFFicyny, a tuż po niej dyskusja z udziałem specjalistów, którzy zastanowią się nad kwestią istnienia sztuki w przestrzeni społecznej.

Π Performance Intermedia 2011 to jedyny szczeciński festiwal, który oscyluje wokół sztuki żywej i intermediów. Każdy, kto uważa, że w Szczecinie nie można się nudzić, powinien wybrać się na choć jedno wydarzenie festiwalu Performance Intermedia 2011. Z roku na rok, forma i treść przedsięwzięcia sprawia, że poziom tego wydarzenia podnosi się, nawet jeśli tylko o kilka centymetrów. Warto tam być, by zobaczyć to, co tworzą zaproszeni artyści.

Portal wSzczecinie.pl objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.