Trzecia edycja festiwalu OKOlice Literatury to ponad 20 wybitnych osobistości oraz liczne wydarzenia, dyskusje, spotkania oraz warsztaty i wystawy. Wśród zaproszonych gości znajdują się m.in. profesorowie, pisarze, poeci, historycy, artyści czy dziennikarze.
Tegoroczne hasło przewodnie festiwalu to „Rzeczy i ludzie”, który tematycznie obejmuje zagadnienia od Holocaustu przez peerelowskie trendy po dyskusje o walce o przyszłość naszej planety.
Poniedziałkowy blok tematyczny, 20 września, będzie dotyczyć „Czytania rzeczy”. Organizatorzy zapraszają na warsztaty dla młodzieży i dorosłych poświęcone fotografiom. Będzie to okazja, aby spojrzeć na zdjęcia jako na nośniki narracji i pamięci. Może okazać się, że za każdym razem coraz to nowe kwestie zaczną być istotne: jakiego pochodzenia jest kobieta za zdjęcia? Kto trzymał aparat?
Warsztaty odbędą się w filii nr 7 MBP (pl. matki Teresy z Kalkuty 8) i poprowadzi je Weronik Fibich-Foremska, artystka interdyscyplinarna, od ponad 20 lat związana z Ośrodkiem Teatralnym Kana w Szczecinie.
We wtorek tematem przewodnim wydarzeń będą „Rzeczy niczyje”, które skupiają się na zagadnieniach Zagłady ujętej z perspektywy tego, co po niej zostało. Już o godz. 17 w bibliotece ProMedia (al. Wojska Polskiego 2) odbędzie się spotkanie z Leszkiem Szarugą, poetą, prozaikiem i historykiem literatury. Wyjściem do szerszej dyskusji będą jego dwie najnowsze książki: tom poetycki „Łowca” oraz monografia „Przestrzenie literatury i okolice”.
Na uczestników festiwalu czeka także panel dyskusyjny, w którym udział wezmą Paweł Piotr Reszka – reportażysta i autor książek, m.in. „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota” i Mirosław Tryczyk – dr nauk humanistycznych, który popularyzuje wiedzę o pogromach społeczności żydowskiej. Spotkanie obędzie się w filii nr 7 MBP oraz będzie transmitowane na żywo na FB biblioteki. Rozmowę poprowadzi Eryk Krasucki.
Środowe wydarzenie poświęcone będzie „Pamięci rzeczy”, które skupi się na relacjach ludzie-rzeczy z perspektywy antropologii. W panelu dyskusyjnym w filii nr 7 MBP o godz. 18 udział wezmą Ewa Domańska i Monika Stobiecka. Domańska – profesor nauk humanistycznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – zajmuje się m.in. metodologią historii, współczesną teorią i historią historiografii, porównawczą teorią nauk humanistycznych i społecznych oraz nowymi tendencjami w badaniach humanistycznych. Stobiecka to historyczka sztuki, interesuje się studiami muzealnymi, krytycznymi studiami nad dziedzictwem, teorią i metodologią archeologii oraz wybranymi perspektywami nowej humanistyki. Spotkanie będzie transmitowane na żywo na FB biblioteki.
Festiwal OKOlice Literatury trwa od 15 do 25 września. Na wszystkie wydarzenia obowiązują bezpłatne wejściówki. Więcej informacji o festiwalu na stronie: https://okoliceliteratury.pl/
Program:
20 września (poniedziałek)
Czytanie rzeczy
godz. 17.00 – warsztaty dla młodzieży i dorosłych poświęcone fotografiom
21 września (wtorek)
Rzeczy niczyje
godz. 18.00 – panel dyskusyjny, w którym wezmą udział Paweł Piotr Reszka i Mirosław Tryczyk.
Prowadzenie: Eryk Krasucki.
22 września (środa)
Pamięć rzeczy
godz. 18.00 – panel dyskusyjny, w którym wezmą udział Ewa Domańska i Monika Stobiecka.
Prowadzenie: Maksymilian Chutorański.
23 września (czwartek)
Ładne rzeczy
godz. 17.00 – warsztaty dla dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej wokół książki „Wszystko widzę jako sztukę”.
Prowadzenie: Ewa Solarz.
Warsztaty potrwają ok. 1,5 h.
godz. 17.00 – panel o designie książki, w którym wezmą udział Lex Drewiński i Przemek Dębowski (online).
Prowadzenie: Magdalena Tyczka.
godz. 19.00 – panel o designie rzeczy, w którym wezmą udział Małgorzata Czyńska i Ewa Solarz.
Prowadzenie: Anna Sienkiewicz.
24 września (piątek)
Nadmiar rzeczy
godz. 17.00 – warsztaty dla dzieci „Slow Fashion”.
Prowadzenie: Maria Stafyniak.
godz. 17.00 – panel dyskusyjny dotyczący nadmiaru śmieci i propagowaniu kultury konsumpcji we współczesnym świecie, w którym wezmą udział Stanisław Łubieński i Urszula Zajączkowska (online).
Prowadzenie: Anna Godzińska.
godz. 19.00 – panel poświęcony nadmiarowi i marnowaniu jedzenia.
W rozmowie weźmie udział Katarzyna Wągrowska.
25 września (sobota)
Rzeczy osobiste
godz. 12.00 – panel o przedmiotach codziennych, w którym udział wezmą Agata Pankiewicz i Marcin Przybyłko.
Prowadzenie: Wojciech Ciesielski.
Wydarzenie towarzyszące: Wystawa smart obiektów opisanych w książce „Smart obiekt. Mimowolne perwersje rzeczy”.
godz. 14.00 – panel o rzeczach w powojennej Polsce, w którym udział wezmą Agata Zborowska i Marcin Wicha.
Panel poprowadzi Aneta Makowska.
godz. 16.00 – spotkanie wokół książki „Dno oka. Eseje o fotografii” z Wojciechem Nowickim.
Prowadzenie: Weronika Fibich-Foremska.
godz. 18.00 – spotkanie autorskie poświęcone antropologii codzienności, w którym wezmą udział Olga Drenda i Roch Sulima.
Prowadzenie: Kalina Kukiełko-Rogozińska.
Komentarze
0