Dzisiaj w Szczecinie (22 września) startuje Festiwal OKOlice Literatury, który przyniesie ze sobą wiele ciekawych wydarzeń. Będzie można spotkać się z cenionymi polskimi autorami literatury non fiction oraz wziąć udział w bardzo ciekawych warsztatach.

– Festiwal to trzy dni wydarzeń, podczas których każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz podstawowych form kontaktu z książką, jak spotkania z autorami i dyskusje panelowe, robimy też inne wydarzenia, bo wiemy, że są osoby, które chcą doświadczyć czegoś więcej, nauczyć się czegoś, rozwinąć umiejętności – mówi Anna Rutkowska, Kierowniczka Działu Promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, organizatora festiwalu. – Ludzie chcą dostać też coś więcej, jak poświęcają już swój czas, to chcą korzystać z aktywnych form udziału i warsztaty dają ku temu okazję. A wziąć udział w warsztatach, które prowadzi autor reportaży, to naprawdę rzadka okazja.

Pierwszy z nich – „Jak pisać o świecie? Etyczne opowiadanie o krajach globalnego Południa” – to propozycja nie tylko dla tych, którzy mają w planach pisanie reportaży, ale dla wszystkich, którzy działają w mediach społecznościowych.

– Ola Synowiec, która poprowadzi warsztaty, nie będzie mówiła tylko o pisaniu czysto literackim. Zajęcia nie będą wskazówką do tego, by od razu pisać książki, ale jak w zalewie informacji prowadzić swoje konto w mediach społecznościowych w niesztampowy sposób. Pisać w nich tak, by ten, kto zacznie czytać, chciał zostać dłużej – zachęca Rutkowska. – Zwróci uwagę na to, by nie powielać wzorów, by wyciągać sedno i – by jak autorzy reportaży – tak prowadzić narrację, by dotknąć czegoś ważnego, ale i poruszyć odbiorcę.

Drugą propozycją są warsztaty międzykulturowe polsko-ukraińskie „Obce smaki”. – Wbrew pozorom nie będą to zajęcia poświęcone jedynie kulinariom i kuchni. Chodzi w nich o poznanie wzajemnej kultury, zwrócenie uwagi na to, co Polaków i Ukraińców łączy, a co dzieli – zdradza Rutkowska. – Uczestnicy będą się poznawać, rozpoznawać jako inne, ale nie obce. Mam nadzieję, że po tych warsztatach wszyscy poczujemy taką bliskość. Przecież w tym roku podczas festiwalu rozmawiamy o wykluczeniu, a więc nie chcemy wykluczać, chcemy współdziałać razem.

Te zajęcia poprowadzą Weronika Fibich i Olesja Nezhywa. – Weronika ma nieoczywiste spojrzenie na świat, jest osobą bardzo zaangażowaną, pracowała z osobami wykluczonymi z różnych względów, więc jest jak najbardziej odpowiednią osobą do poprowadzenia takiego przedsięwzięcia – zapewnia Rutkowska. – Współprowadzącą jest reżyserka teatralna, Olesja Nezhywa. Obie panie wcześniej już ze sobą pracowały, więc świetnie się na poziomie wrażliwości uzupełniają.

Warsztaty odbędą się w sobotę, 24 września, o godz. 12:00 w filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy pl. Matki Teresy z Kalkuty 8 (warsztaty z pisania w sali spotkań na II piętrze, warsztaty międzykulturowe w sali kameralnej na parterze). Są one bezpłatne, obowiązują jednak zapisy. Więcej informacji jest dostępnych na stronie: https://mbp.szczecin.pl/warsztaty-w-ramach-festiwalu-okolice-literatury-marginesy/

Festiwal OKOlice Literatury odbędzie się w dniach 22-24 września i będzie okazją do wymiany poglądów oraz wartościowych rozmów. Festiwal ugości znanych i cenionych twórców non-fiction, m.in. Pawła Smoleńskiego, Beatę Szady czy Marcina Mamonia. Wszystkie wydarzenia odbędą się w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8). Wystawa towarzysząca festiwalowi eksponowana będzie w filii nr 54 ProMedia (al. Wojska Polskiego 2). Program festiwalu dostępny na https://okoliceliteratury.pl/program/