Pięć koncertów i mnóstwo artystycznych emocji. Tak w skrócie można podsumować program czternastego Festiwalu Muzyki Dawnej w Szczecinie, który zakończył się 21 maja w Trafostacji Sztuki. Ostatnim wydarzeniem był występ podczas którego została m.in. wykonana VIII Symfonia Ludwiga Van Beethovena.
Fundacja Akademia Muzyki Dawnej, która organizuje festiwal kontynuuje z powodzeniem koncertowy projekt wykonania wszystkich symfonii wielkiego niemieckiego kompozytora. Niedzielna prezentacja była już ósmym epizodem w cyklu nazwanym„Beethoven Non Plus Ultra” i niewątpliwie był to bardzo ważny punkt całego wydarzenia. Kompozycja ta zabrzmiała jednak w drugiej części wieczoru, a wcześniej widzowie, którzy wypełnili całą widownię głównej sali Trafostacji, usłyszeli jeszcze trzy inne utwory.
Orkiestra Famd.pl pod dyrekcją Pawła Osuchowskiego wykonała najpierw IV Symfonię A-dur Op. 90 “Włoską” Felixa Mendelssohna-Bartholdy oraz arię Infelice Op.94. W tym drugim dziele skrzypcową partię solową zaprezentował Grzegorz Lalek, a przepiękną wokalizą zachwyciła nas Olga Pasiecznik, sopranistka bardzo ceniona, mająca w swym dorobku około 40 arii w operach takich klasyków jak Czajkowski, Verdi, Rossini czy Puccini.
W styczniu tego roku artystka ta miała wystąpić w programie Viva Mozart w szczecińskiej Filharmonii , ale wtedy musiała jednak odwołać swój przyjazd. Tym razem nic nie stanęło na przeszkodzie jej występowi, co cieszy tym bardziej, że wokalistka ta zaśpiewała jeszcze (po przerwie) arię Ah! Perfido Op. 65 Beethovena, wzbudzając owacyjne brawa. Publiczność po tych wrażeniach wysłuchała najdłuższego utworu w całym programie. VIII Symfonia F-dur Op. 93 tego kompozytora to dzieło składające się z czterech części. Beethoven skomponował je w 1812 roku, a premiera nastąpiła dokładnie 27 lutego 1814 w Wiedniu. Jest mniej popularne w porównaniu z innymi symfoniami mistrza, ale to wczorajsze wykonanie przekonało nas, że absolutnie niezasłużenie, bo jest to utwór dorównujący pozostałym, imponujący użytymi w nim środkami wyrazu i efektowną rytmiką.
Warto dodać, że tego samego dnia odbyła się otwarta dla wszystkich próba generalna orkiestry przed tym wieczornym finałem festiwalu, a zatem bezpłatnie można było poobserwować jak muzycy i dyrygent przygotowują się do wydarzenia. Kolejne ważne wydarzenie organizowane przez FAMD, to festiwal Na gotyckim Szlaku – Muzyka w zabytkach Pomorza Zachodniego. Odbywa się zawsze latem i na pewno będziemy jeszcze o nim informowali.
Komentarze
0