Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, w sobotę 25 kwietnia (około godziny 19) na niebie nad Szczecinem będzie można zobaczyć co najmniej trzy wielkie balony. Organizatorem ich przelotu jest firma DreamBalloon, która świadczy usługi w zakresie pasażerskich lotów balonem w północno-zachodniej Polsce oraz szczecińska firma eventowa Dragon Event. Sobotnie wydarzenie to przedsmak festiwalu balonowego, planowanego w Szczecinie po ustaniu zagrożenia epidemicznego.

Na sobotnie późne popołudnie zaplanowano wspólny lot 3 lub 4 balonów. Organizatorzy chcą, aby balony przeleciały nad centrum Szczecina, ale wiele będzie zależeć od warunków atmosferycznych, a zwłaszcza wiatru. Na pewno jednak wszyscy szczecinianie będą mogli zobaczyć na horyzoncie wielkie czasze balonów z podwieszonymi pod nimi koszami. Będą kierować się na południowy wschód od miasta.

- Zawsze, gdy przelatują balony, miasto w tym momencie „zamiera". Samochody stają, wszyscy spoglądają do góry, podziwiając kolorowe balony przelatujące nad głowami – opowiadają organizatorzy.

Kilka różnych balonów

DreamBalloon dysponuje balonami o różnych wielkościach. Od 2-osobowego po nawet 32-osobowy - największy w Europie. W sobotę do lotu wzbić mają się: 5-osobowy balon DreamBalloon, 3-osobowy balon Krzysztofa Zaparta, Balony-Kaszuby – 3 osobowy oraz 1-osobowy balon Nanoo Balloons. W tym ostatnim nie ma kosza, pilot siedzi na krzesełku podczepionym do czaszy balonu.

Wydarzeniu mogą zagrozić tylko warunki atmosferyczne. Aby lot mógł się odbyć, wiatr przy ziemi nie może przekraczać 8 węzłów, za to na wysokości 2000 stóp powinien już być silniejszy niż 10 węzłów. Odpowiedni musi być też kierunek wiatru: zachodni lub północno-zachodni. Nie może padać deszcz i nie może być żadnych ograniczeń w widoczności.

Wreszcie będzie można polatać balonem nad Szczecinem regularnie

Firma DreamBalloon od tego roku rozszerzyła działalność na nasz region. Świadczy usługi w postaci pasażerskich lotów balonem w północno-zachodniej Polsce. Do tej pory nie było możliwości, by w Szczecinie wykupić sobie lot balonem nad miastem. A to przecież doskonałe miejsce do takich rekreacyjnych lotów.

- Bardzo ciekawe położenie geograficzne Szczecina, duża ilość parków i lasów, jezioro Dąbie, ciekawa architektura to wszystko tworzy niesamowite krajobrazy podczas przelotu. Dodatkowo nad Szczecinem jest stosunkowo niewielka aktywność balonów, Szczecin pozostaje chyba jedynym miastem w Polsce, gdzie nie lata się regularnie balonami - chcemy to jak najszybciej zmienić – tłumaczą przedstawiciele DreamBalloon.

Festiwal balonowy? Miasto jest na „tak”

Na razie, ze względu na pandemię koronawirusa, loty komercyjne są niemożliwe. Można już jednak kupować bilety na loty do wykorzystania w przyszłości (na stronach www.dreamballoon.pl lub www.balonmarzen.pl). Będzie również duża szansa żeby zakupiony bilet zrealizować podczas planowanego festiwalu balonowego, w sprawie jego organizacji jest determinacja organizatorów z DreamBalloon i Dragon Event oraz zainteresowanie szczecińskiego magistratu.

- Rozmowy z miastem przebiegały bardzo pomyślnie. Włodarze naszego miasta zareagowali bardzo przychylnie na propozycję zorganizowania takiego wydarzenia. Wspierają nas i starają się jak najbardziej ułatwiać realizację eventu. Póki co sytuacja z pandemią przyblokowała nasze działania, ale jak tylko otrzymamy zielone światło do działania, natychmiast wracamy do rozmów i finalizujemy nasze dotychczasowe ustalenia – relacjonuje Mikołaj Komór członek zarządu Dragon Event - współorganizator festiwalu.

Festiwalowe atrakcje

Trzydniowy festiwal (piątek-niedziela) najprawdopodobniej odbyłby się na terenie lotniska w Dąbiu, choć brane pod uwagę są też Jasne Błonia. Będzie to impreza otwarta, bez biletów wstępu. Balonom towarzyszyć będą inne atrakcje, takie jak koncerty czy gastronomia. Z bliska będzie można zobaczyć skomplikowaną procedurę startu balonów, a później śledzić ich trasę przelotu, z różnych punktów miasta. Nie zabraknie też oczywiście okazji do wykupienia lotu.

Wstępne założenia mówią o udziale w festiwalu 15-20 balonów. Nie tylko z Polski, ale również z Niemiec i Danii. Organizatorzy podkreślają, że na dopięcie wszystkich szczegółów potrzebują miesiąc od dnia zniesienia ograniczeń związanych z pandemią. Wszyscy życzą sobie, aby było to możliwe już tego lata.