W ostatni weekend marca zapraszamy do Klubu 13 Muz na Festiwal Sztuki Aktualnej 13 sphere. Trzecia odsłona festiwalu swoim hasłem „Znajdź różnice” prowokuje nas do aktywności wobec prezentowanych działań artystycznych.

Na konferencji, która odbyła się w ubiegłym tygodniu, dyrektor 13 Muz Rafał Roguszka, przedstawił program festiwalu oraz założenia poszczególnych prezentacji. Tym razem projekty mają zaprzeczyć tezie, że odbiorcą sztuki współczesnej jest elitarna grupa (wy)znawców tego rodzaju poczynań. Od dłuższego już czasu Klub stwarza przestrzeń dla działań interdyscyplinarnych, przybliżających trendy we współczesnej sztuce. 13 Muz otwiera swoje podwoje dla każdego, kto interesuje się niepokornymi, nieoczywistymi działaniami. Daje równość szans w odbiorze współczesnej sztuki, w jej smakowaniu wszystkim, którzy tylko zechcą uczestniczyć w 13 sphere.

Znacząca będzie obecność kobiet w festiwalu. Grupa Tańca Współczesnego Kiosk Ruchu opowiadając historie swoich bohaterek za pomocą tańca łączonego z innymi sztukami, przenosi je w różne miejsca, w różne przestrzenie miasta. Interesujące są projekty trzech młodych artystek, z których każda przedstawi dziesięć projektów. Idea recyclingu ubraniowego, namowa do świadomych zakupów i działań przyjaznych środowisku naturalnemu zrealizuje się w sobotę podczas Big Swap Party Ekskluzywnie. Katarzyna Novak po raz kolejny zagości w galerii miejskiej 13 Muz z cyklem trzech multimedialnych obrazów, które w metaforyczny sposób ukażą nasze role w życiu i to, czym są one determinowane. Drugi projekt traktuje o karze i oczyszczeniu – pozornym czy może jednak prawdziwym – przekonamy się w czwartek. Krzysztof KED Olszewski przedstawi projekt „Błyskotki”, w którym niepozorne przedmioty codziennego użytku ulegają przemianie. Jakiej? Autor wystawy zaprasza do 13 Muz. Festiwal to również film (video-arty Anny Orlikowskiej w kinie Kultura) i muzyka (The Complainer oraz duet Lady Aarp).

Na konferencji dyrektor 13 Muz zapowiedział powstanie nowej galerii w miejscu dawnego bistro (od strony ul. Tkackiej) oraz nowej miejscówki, która otwarta będzie przez trzy dni festiwalu, ale na dobre ruszy w czerwcu. Under Construction będzie miejscem prezentacji muzycznych, multimedialnych, instalacyjnych - miejscem otwartym dla chcących zaprezentować swoje odważne bądź intrygujące projekty artystyczne, które wypełniałyby pojęcie sztuki współczesnej. Będzie to – według słów dyr. Roguszki – lokal celowo niedopracowany dizajnersko, z miękkimi siedziskami typu budda bag, gdzie klimat tworzy muzyka a profil wyznacza charakter imprez.

Dyrektor artystyczny festiwalu KED Olszewski zaznaczył, że – prócz piątkowych koncertów oraz Silent DISCO – udział w imprezach jest bezpłatny.

Trzecia już edycja Festiwalu Sztuki Aktualnej rozpocznie się 24 marca o godzinie 18.13, kiedy to wielka żarówka Lumpa zawiśnie na fasadzie Klubu 13 Muz. Zapraszamy.

Program FSA dostępny na stronie WWW.13muz.eu

Relacje na naszym portalu wkrótce.