W piątek 5.grudnia 2008r. o godzinie 10.00 na Zamku Książąt Pomorskich odbędzie się seminarium poświęcone tematyce pozyskiwania energii odnawialnej poprzez unieszkodliwianie odpadów.
Celem seminarium „Energetyka a ochrona środowiska – odnawialne źródła energii i odpady szansą dla regionu” jest rozpowszechnienie w samorządach gminnych, spółdzielniach mieszkaniowych oraz wśród wytwórców odpadów i firm budowlanych wiedzy na temat ekologicznych rozwiązań w energetyce przy uwzględnieniu cen energii i paliw. Poruszone zostaną istotne aspekty energii biowęglowej, słonecznej oraz wiatrowej.
Unia Europejska w walce o obniżenie nadmiaru emisji CO2 postawiła sobie ambitny cel zmniejszenia emisji o 20 proc. do 2020 roku.
Niektóre metody unieszkodliwiania odpadów powodują zanieczyszczenie środowiska
i budzą sprzeciw społeczeństwa i organizacji ekologicznych. Alternatywą dla nich jest metoda oddziaływania wysoką temperaturą na odpad i pozyskiwania energii odnawialnej z tego źródła, przy znacznej redukcji emisji zanieczyszczeń.
Innym zagadnieniem produkcji paliw z odpadów jest produkcja biowęgla. Biowęgiel to doskonały surowiec do produkcji energii odnawialnej w elektrowniach i elektrociepłowniach.
W Polsce możliwe jest pozyskanie 2-3 mln ton rocznie biomasy wysokiej jakości z odpadów komunalnych. W skali samorządów powinny być wykorzystywane sukcesywnie wszystkie odnawialne źródła, które występują na terenie danej gminy, a ich potencjał środowiskowy, techniczny i ekonomiczny pozwala na ich rynkowe zagospodarowanie.
W programie seminarium między innymi:
Założenia Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami– Mariusz Adamski, Zastępca Dyrektora Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa ZachodniopomorskiegoSpołeczne aspekty unieszkodliwiania odpadów miejskich na przykładzie spalarni w Szczecinie – Michał Przepiera, Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Szczecin
Przegląd metod unieszkodliwiania odpadów - Henryk Jabłoński, Biuro Koordynacji Gospodarczej, Przecław
Połączenie energetyki zawodowej z zagospodarowaniem energetycznym paliw z odpadów.- Henryk Dębicki, Centrum Ekoenergii, Sulechów
Selektywna zbiórka odpadów metodą EKO AB – Andrzej Bartoszkiewicz, System EKO AB, Nowa Sól
Reaktor wodorowy jako mikroelektrociepłownia w osiedlach mieszkaniowych –Piotr Aulich, Zielona Góra
Problemy i korzyści płynące z energetyki biowęglowej, słonecznej i wiatrowej. – Henryk Jabłoński, Biuro Koordynacji Gospodarczej, Przecław
Podsumowania dokona dr hab. inż. Ryszard Coufal, Profesor Politechniki Szczecińskiej.
Komentarze
0