Klarowny podział przestrzenny, walory plastyczne, porządek chronologiczny ekspozycji i wyróżnienie wydarzeń z Grudnia '70 – to wszystko zadecydowało o wyborze zwycięzcy konkursu na opracowanie koncepcji wizualnej ekspozycji Centrum Dialogu „Przełomy”.

Spośród dziewięciu nadesłanych prac komisja konkursowa wybrała pracę, która najlepiej zaprojektowała przestrzeń powstającego na pl. Solidarności Centrum Dialogu „Przełomy”.Sąd konkursowy zadecydował, że pierwszą nagrodę zdobędzie praca nr 125679. Po rozpieczętowaniu koperty okazało się, że zwycięski projekt został zaproponowany przez Biuro Projektowo – Inżynierskie Redan Sp. z o.o. ze Szczecina.

;

O wyborze tego planu zagospodarowania przestrzeni muzeum zadecydowało kilka czynników. Komisja w uzasadnieniu podkreśliła, iż praca zawiera klarowny podział przestrzenny, ekspozycji, ważne są walory plastyczne – szczególnie punktujące poszczególne elementy historii. Sędziowie za szczególną wartość uznali wstęgę czasu, która nie tylko porządkuje chronologicznie ekspozycję, ale także stanowi czytelny element wizualny spajający całość wystawy.

Projekt szczecińskiej firmy akcentuje w przestrzeni ekspozycji wydarzenia z Grudnia '70. Kompozycja zaproponowana w projekcie daje widzowi wrażenie współuczestniczenia w wydarzeniach. Autorzy pracy kładą również duży nacisk na interaktywność w warstwie merytorycznej wprowadzając strefę pytań, w której przewidują możliwość podejmowania dyskusji.

Chcieliśmy uwypuklić mniej znane fakty, nawet pewne elementy, który nie były ujęte w wytycznych konkursu, a które są w pewien sposób związane z historią miasta, z budowaniem tożsamości przez te kilkadziesiąt lat, stąd te różne środki wyrazu, elementów scenograficznych, rekonstrukcji wiernych i tych ideowych. - tłumaczy Michał Czasnojć z Biura Projektowo – Inżynierskiego Redan.

Wybrany projekt ma przyczynić się do utworzenia niebanalnej, nowatorskiej ekspozycji stałej, która w przyszłości ma stać się kulturalną wizytówką miasta.

Spośród dziewięciu nadesłanych prac wybrano dwie, które zostaną nagrodzone. Nagroda za drugie miejsce w wysokości 50 tys. zł trafi do Eastern Poland Business Group Sp. z o.o.z Warszawy. Za pierwsze miejsce przewidziano nagrodę w wysokości 100 tys. zł. Autorzy zwycięskiej pracy otrzymają także zaproszenie do sporządzenia projektu wykonawczego ekspozycji, która powstanie w budowanym na placu Solidarności nowym oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Dziewięć konkursowych prac oceniał sąd konkursowy w składzie: prof. Jerzy Eisler – Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie, prof. Edward Włodarczyk – rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. Waldemar Wojciechowski – Akademia Sztuki w Szczecinie, Wojciech Drożdż – wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego, przewodniczący sądu dr Paweł Ukielski – Muzeum Powstania Warszawskiego, arch. Robert Konieczny – projektant siedziby Centrum Dialogu „Przełomy”, Jakub Dąbrowski – Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Szczecinie, Lech Karwowski – dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie.