Piotr Krzystek z Koalicją Samorządową stracili klub radnych po tym, jak rezygnację złożył Artur Wezgraj. Teraz braki kadrowe klubu udało się załatać. Do Koalicji Samorządowej oficjalnie dołączył wyrzucony wcześniej z Polskiego Stronnictwa Ludowego Olgierd Kustosz.

Sejmikowe zmiany nie są sensacją. Już od dawna było wiadomo, że Olgierd Kustosz blisko współpracuje z Piotrem Krzystkiem. Nowy klub liczyć będzie trzy osoby. Poza Kustoszem w jego skład wejdą: Cezary Urban oraz Marcin Przepióra. Oznacza to także, że w sejmiku nie ma już klubu PSL-SLD. Jedynym ludowcem w sejmiku jest Zygmunt Dziewguć, a jedynym politykiem Lewicy – Stanisław Wziątek.

Klub Koalicji Samorządowej ma blisko współpracować z innymi samorządowcami: Piotrem Krzystkiem, Władysławem Diakunem z Polic czy Piotrem Jedlińskim z Koszalina.

– Nasz klub będzie konstruktywnie wspierać zarząd województwa – zapowiada Cezary Urban.

– Będziemy aktywnie i czynnie wspierać pana marszałka Geblewicza w kształtowaniu budżetu województwa. Jest on bardzo proinwestycyjny, podtrzymana jest kwota 818 milionów złotych na inwestycje w regionie. Przełoży się to wymiernie na korzyści dla mieszkańców. Warto wspierać tak ambitne projekty – mówi Olgierd Kustosz, niegdyś polityk PSL, a obecnie Koalicji Samorządowej.

– Sformalizowaliśmy nasze bliskie kontakty samorządowe. Plusem jest to, że głos klubu jest zawsze silniejszy niż głos pojedynczych radnych – dodaje Marcin Przepióra.

Do zadań, które klub Koalicji Samorządowej stawia przed sobą w najbliższym czasie, należy optymalne przygotowanie budżetu samorządu województwa na rok 2024.

Piotr Krzystek w wyborach samorządowych w 2018 roku opracowywał projekt listy Bezpartyjnych Samorządowców. Ostatecznie w skali regionu udało się wprowadzić do sejmiku trójkę radnych. Obecnie prezydent Szczecina tworzy Ogólnopolską Koalicję Samorządową, która będzie samodzielnie startować w wyborach w 2024 roku.