Przedsiębiorców poszukujących finansowania swoich pomysłów ze środków unijnych mogą zainteresować możliwości wsparcia płynące bezpośrednio z Komisji Europejskiej, szczególnie kiedy oczekujemy na uruchomienie nowej puli środków z funduszy strukturalnych.

Jedną z opcji jest Program Ramowy Horyzont Europa – największy w Europie program finansowania badań i innowacji na lata 2021 – 2027, realizowany z poziomu Komisji Europejskiej, z budżetem wynoszącym ok. 95,5 mld euro. Szczególnie interesującym, skierowanym do przedsiębiorców działaniem jest EIC Accelerator – inicjatywa Europejskiej Rady ds. Innowacji (European Innovation Council, EIC).

Finansowanie przeznaczone jest głównie dla firm z sektora MŚP, w tym dla start-upów, które posiadają przełomowe, wysoce innowacyjne rozwiązania (technologię, produkt, usługę) i zamierzają wdrożyć je na rynek europejski i globalny, w związku czym potrzebują znacznego finansowania w dłuższym czasie. Wymagane jest posiadanie minimum prototypu (TRL 5/6). Osoby fizyczne mogą również aplikować w konkursie, ale w przypadku otrzymania finansowania, przed podpisaniem umowy grantowej, wymagane jest założenie firmy.

Pomysł na projekt musi być innowacyjny w skali minimum europejskiej i wpisywać się w założenia tzw. programu pracy dla działania EIC Accelerator (EIC Work Programme) – dokumentu określającego zasady wsparcia.

Co istotne, firmy aplikują o dofinansowanie samodzielnie (konsorcja nie kwalifikują się do wsparcia). Proponowane jest głównie finansowanie mieszane (blended finance) składające się z grantu o wysokości maksymalnie 2,5 mln euro, do 70% kosztów kwalifikowanych oraz komponentu inwestycyjnego – w formie equity lub quasi-equity od 0,5 do 15 mln euro.

Konkursy ogłaszane są w dwóch formułach – w open nie ma ograniczeń tematycznych, startować mogą przedsiębiorstwa z dowolnej branży. Z kolei w challenges, wskazane są konkretne dziedziny. Konkursy publikowane są na portalu Komisji Europejskiej Funding & tender opportunities, a wniosek składany jest elektronicznie poprzez specjalnie przygotowaną platformę opartą na sztucznej inteligencji AI based IT Platform.

Warto wspomnieć o ścieżce aplikowania – najpierw składany jest wstępny wniosek w naborze ciągłym, oceniany w ciągu 4 – 6 tygodni. Kiedy firma otrzyma od ekspertów „zielone światło” ma 12 miesięcy na przygotowanie pełnej dokumentacji i prezentację pomysłu przed EIC Jury. Nowością jest także to, że przedsiębiorcy mogą liczyć na bezpłatne 3-dniowe wsparcie fachowców w przygotowaniu pełnego wniosku.

Firmy, które chciałyby uzyskać więcej informacji w tym zakresie już dziś serdecznie zapraszamy na bezpłatne webinarium online poświęcone EIC Accelerator, które odbędzie się 21 kwietnia 2022 r. Wymagana jest rejestracja za pośrednictwem strony internetowej www.innowacje.zut.edu.pl (zakładka Wydarzenia).

Organizatorem wydarzenia jest Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Zachodnia, działający w Regionalnym Centrum Innowacji i Transferu Technologii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. ZUT w Szczecinie jest partnerem konsorcjum z Poznańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który jest jednocześnie jego liderem. Dodajmy, że makroregion Polska Zachodnia współdziała razem z innymi makroregionami, tworząc ogólnopolską sieć koordynowaną przez Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Horyzontu Europa usytuowany w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Jako Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Zachodnia m.in. udzielamy wsparcia w wyborze właściwego konkursu na finansowanie pomysłu projektowego, pomagamy w założeniu profilu eksperta Komisji Europejskiej, udzielamy konsultacji oraz organizujemy szkolenia dotyczące zasad finansowania i przygotowania wniosków. Nasze bezpłatne usługi skierowane są do podmiotów mających siedziby w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim.

Link do rejestracji na szkolenie: https://innowacje.zut.edu.pl/wydarzenia/eic-accelerator-w-horyzoncie-europa-finansowanie-przelomowych-innowacji-dla-firm

Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem.

Agnieszka Bujny

konsultantka ds. programów ramowych UE

Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Zachodnia

Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii, ZUT w Szczecinie

http://wszczecinie.net.pl/gfx/belkarc.png

e-mail: Agnieszka.Bujny@zut.edu.pl

tel.: 91 449 41 53

 

Artykuł powstał w ramach działalności Horyzontalnego Punktu Kontaktowego Polska Zachodnia finansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju