W tym roku takie wydarzenia na żywo były rzadkością. Jednak pracownicy Domu Kultury Słowianin, z Ingą Kurek-Baranowską na czele, z uporem pokonywali wszelkie trudności i dokonali prawie niemożliwego. 6 września podczas wieczoru pod hasłem „After Blues i goście – Blues łączy pokolenia” w Ogrodzie Różanym, ten szczeciński zespół świętował 40-lecie swej działalności. Teraz zaś otrzymujemy zapis tego koncertu na podwójnym kompakcie oraz płycie winylowej.
Konfrontacja stylów i doświadczeń
Główną ideą całej imprezy było skonfrontowanie różnych utworów szacownego jubilata z nowymi interpretacjami, wykonanymi przez zespoły z odmiennych rejonów muzycznych. Tak więc w pierwszej części wydarzenia After Blues zagrał taKie utwory jak „Kilka pytań”, „Trzy kamienie” czy „Zobacz jak pięknie” oraz kilka klasyków polskiego bluesa z towarzyszeniem Barbary Włodarczyk. Potem na scenie pojawili się inni zaproszeni goście, czyli zespoły: Analogs, Tragarze, NIKT, Kapitan Stereo, The Blue Bus, Ręczno-Nożna Kapela Przydrożna i Opty-Malni. Muzycy wykonali swoje wersje kompozycji After Blues, niektóre dość odległe od pierwowzorów.
– Bardzo jesteśmy zadowoleni z tych interpretacji. Nie pomyślałbym, że tak można je wykonać. Mimo tego 40-lecia poczuliśmy się młodsi. Po raz kolejny potwierdziło sie, że w Szczecinie jest wiele dobrych zespołów i wcale nie jesteśmy gorsi od reszty Polski. Efekt w postaci płyty analogowej cieszy szczególnie – mówi Waldemar Baranowski, gitarzysta After Blues.
Okładki Leszka Żebrowskiego
Całe wydarzenie zostało zarejestrowane w formie audio i video. Najpierw opublikowano film na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=-YGZ5gYZ8YE, a od kilku dni dostępny jest już album wydany w formie dwóch płyt CD oraz LP. Autorem obu (różnych) okładek tych wydawnictw jest Leszek Żebrowski. Winyl został wytłoczony w tradycyjnym (czarnym) kolorze, ale również jest edycja czerwona!
Debiut gitarzysty
– Jesteśmy zakolegowani z After od zawsze. Zagraliśmy na 15-leciu tej grupy, a we wrześniu bardzo nas ucieszyło zaproszenie na jeszcze bardziej szacowny jubileusz – mówi Tomasz Skaya z zespołu Quo Vadis. – To było ciekawe miejsce, wśród tej zieleni, jeszcze nigdy tam nie graliśmy. Fajnie, że w sytuacji pandemicznej udało się to zorganizować – wspomina muzyk.
Ta grupa wykonała na Różance swoją wersję „Mojego raju”, czyli wybrali jedną z najbardziej znanych kompozycji After Blues i została ona przyjęta raczej pozytywnie. Co ciekawe, był to pierwszy występ tego zespołu z nowym gitarzystą w składzie, Przemkiem Bachajem (znanym m.in. z zesołów Depravity czy Dished).
KONKURS
Albumy „After Blues i goście live. Blues łączy pokolenia” można zdobyć poprzez stronę internetową zespołu oraz w naszym konkursie. Dla naszych czytelników mamy 2 egzemplarze płyty CD. Zdobędą je osoby, które jako pierwsze poprawie odpowiedzą na pytanie:
Jak nazywa się legendarny polski muzyk bluesowy, z którym przez wiele lat współpracował zespół After Blues?
Odpowiedzi prosimy przesłać na adres: konkurs@wszczecinie.pl. Ze zwycięzcami skontaktujemy się drogą mailową i poinformujemy jak odebrać wygraną.
Komentarze
3