Mieszkańcy ulic Akacjowej i Brzozowej w podszczecińskim Mierzynie napisali do naszej redakcji wiadomość, w której skarżą się na stan drogi prowadzącej do ich posiadłości. – W środę i czwartek byłem świadkiem jak trzy samochody wjechały w dziury i straciły zawieszenie lub obiły sobie zderzak. Pomoc drogowa krążyła co chwilę – mówi nam jeden z mieszkańców.

„Ostatnio zakopał się tutaj kurier samochodem dostawczym”

Ulice Brzozowa i Akacjowa w Mierzynie prowadzą do posiadłości, które w gminie Dobra powstają jedna za drugą.

„Co do genezy tych wyrw, w tym miejscu jest zauważalny ciek wodny z pobliskich wyżej położonych ulic czy pól. Przy roztopach czy lekkim deszczu zawsze można zauważyć tworzący się «strumyk». Nie jest to jakaś poważna ilość wody, lecz mimo wszystko czas robi swoje i tłuczeń jest sukcesywnie wymywany. W najniższym miejscu, tam gdzie zawisają auta, powstały większe dziury. Próby kierowców wydostania się z tarapatów tylko pogorszyły sprawę i powstały większe dziury” – napisał do nas pan Patryk.

Do jeszcze większych zniszczeń doprowadza zamarzanie wody we wspomnianych zastoinach. Podczas odwilży dziury stają się jeszcze większe.

– Dziury jak kratery. Ostatnio zakopał się tutaj kurier samochodem dostawczym – słyszymy od mieszkańców.

Pan Patryk dodaje, że gmina uzupełnia ubytki, ale wiosną problem zawsze powraca. Lód z drogi miał być skuwany 19 stycznia br., a w planach są kolejne prace.

„Ostatni remont, polegający na miejscowym równaniu z uzupełnieniem kruszywa, realizowany był na tych ulicach w październiku 2023. Niemniej jednak drogi gruntowe charakteryzują się niską odpornością na zimowo-jesienne warunki pogodowe, dlatego też ulice Brzozowa, jak i Akacjowa przewidziane są do remontu w ramach bieżącego utrzymania dróg. Prace te rozpoczną się po okresie zimowym, tj. przy odpowiednich warunkach atmosferycznych, które umożliwią prowadzenie prac, przy odpowiednim reżimie technologicznym. Mając na uwadze powyższe, Gmina Dobra zleciła także wykonanie projektu budowlanego utwardzenia ulicy Brzozowej wraz z gminnym odcinkiem ulicy Długiej, w ramach modernizacji dróg płytami drogowymi. Projekt budowlany powinien zostać opracowany do 30 czerwca 2024 r.” – wyjaśnia Tomasz Kakowski, Kierownik Wydziału ds. Komunalnych i Inwestycji Urzędu Gminy Dobra.

Woda na Wenus. Gmina Dobra zabiera głos

Do sytuacji mieszkańców ul. Brzozowej i Akacjowej jeszcze powrócimy. Tymczasem po ponad dwóch tygodniach portal wSzczecinie.pl otrzymał odpowiedź w sprawie ulicy Wenus w Mierzynie, na której regularnie tworzą się ogromne kałuże.

„Problem wód opadowych na terenie ul. Wenus jest znany Gminie, dlatego też od dłuższego czasu trwają działania mające na celu poprawę standardu życia mieszkańców na tym terenie. Ulica ta nie posiada kanalizacji deszczowej. Bez wybudowania sieci kanalizacji deszczowej brak jest możliwości regularnego odprowadzania wód opadowych. Wszystkie nieruchomości znajdujące się przy drodze są wyniesione wyżej w stosunku do drogi i nie posiadają odwodnień liniowych, co powoduje zwiększoną ilość spływu wody, która następnie zbiera się w niecce drogowej. W przypadku wystąpienia znacznej ilości wody w pasie drogi ulicy Wenus podejmowane są działania odpompowania tej wody poprzez wozy asenizacyjne lub działania straży pożarnej” – informuje Tomasz Kakowski, Kierownik Wydziału ds. Komunalnych i Inwestycji Urzędu Gminy Dobra.

Jak dodaje, Gmina Dobra od kilku lat stara się rozwiązać problem dotyczący ulicy Wenus. „Niemniej jednak w związku z brakiem zgody właścicieli terenów prywatnych, Gmina nie mogła uzyskać pozwolenia wodnoprawnego na zaprojektowanie sieci kanalizacji deszczowej w ciągu ulicy Wenus i odprowadzenie wody w kierunku rowu na działce 13/40 obr. Skarbimierzyce”.