Szczecińskie Muzeum Narodowe odnotowało nadkomplet zwiedzających. Bardzo wielu szczecinian przyszło bowiem na otwarcie wystawy „Fotografia Dzikiej Przyrody 2012”

Na ekspozycji możemy zobaczyć dokładnie sto prac, na których autorzy uwiecznili florę, faunę i zjawiska atmosferyczne z całego świata, po raz kolejny przekonujące nas o bogactwie barw i wszechstronności przyrody naszej planety. To najlepsze zdjęcia, ze zgłoszonych do konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year, prowadzonego pod auspicjami BBC Wildlife Magazine oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, który te instytucje organizują od 1965 roku. Aktualnie jest on uważany za największym w świecie w dziedzinie fotografii przyrody. Wybór nagrodzonych i wyróżnionych prac już po raz dziesiąty jest pokazywany w Szczecinie, a po raz dziewiąty w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego.

 

W ubiegłorocznej edycji obejmującej aż dziewiętnaście kategorii takich jak portrety zwierząt, dzika przyroda w środowisku miejskim, botaniczne królestwa, docenione zostały dwie fotografie z Polski, wybrane spośród prawie 50 tysięcy fotogramów, wykonanych przez ponad 4,5 tysiąca autorów reprezentujących 98 krajów. To dzieła Cezariusza Andrejczuka i Bartka Kosińskiego. Obaj są mieszkańcami województwa podlaskiego. Pierwszy pochodzi z Osowicz k. Białegostoku, a drugi z Białowieży. Co bardzo ważne jurorzy przyznali też dwie nagrody specjalne: Nagrodę im. Geralda Durella w dziedzinie Zagrożonych Gatunków oraz Świat w Naszych Rękach. Z założenia służą one promowaniu wiedzy o gatunkach zagrożonych wymarciem.

Konkurs skierowany jest do wszystkich fotografujących. Zarówno parających się tym zajęciem zawodowo, jak też amatorsko. Organizatorzy przewidują, że za sprawą popularności konkursu ludzie bardziej zainteresują się kwestiami związanymi z ochroną przyrody i być może z większym szacunkiem będą traktowali otaczający nas świat.

Wystawa w 2013 roku pokazywana będzie w 12 miastach. W Szczecinie tradycyjnie już można ją zobaczyć w marcu (tylko do końca miesiąca). Organizatorem „podróży” wystawy po Polsce jest Agencja Zegart, a portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia w naszym mieście.