Gra terenowa „Para na Zamek”, koncert legendarnej szczecińskiej grupy artystycznej Arfik, rodzinne oprowadzanie po zamkowych dziedzińcach czy wielkie bańki mydlane – m.in. takie atrakcje przygotował Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie z okazji Dnia Dziecka. Wielka impreza dla najmłodszych już w najbliższą niedzielę, 29 maja.

Zaśpiewa słynny Arfik

Rodzinna impreza na Dużym Dziedzińcu rozpocznie się w niedzielę w samo południe koncertem słynnego szczecińskiego zespołu Arfik, który w tym czasie będzie świętował swój jubileusz 35-lecia. Grupa została powołana do życia w 1987 roku przez pedagoga, muzyka i kompozytora wszystkich arfikowych piosenek Ryszarda Leoszewskiego. Autorką tekstów i inscenizacji jest pisarka i poetka Barbara Stenka, związana z zespołem od 26 lat. Arfik koncertował w całej Polsce, brał udział w festiwalach, przeglądach wokalnych, teatralnych, kabaretowych i chóralnych. Występował też za granicą: we Francji, Niemczech, Szwecji, Norwegii, Danii i na Łotwie. W 2016 roku dostał się do Finału Krajowych Eliminacji „Eurowizja Junior”. Na swoim koncie ma 25 autorskich wydawnictw muzycznych. Niedawno ukazały się dwa albumy zespołu – „Wstęp wolny” i „Nibyzima” oraz książka pt. „Mój Arfik”.

Podczas jubileuszowego koncertu na Zamku w Szczecinie będzie można usłyszeć utwory powstałe w pierwszych latach istnienia Arfika, a także te najnowsze z ostatnich płyt zespołu. Na zakończenie – w geście przyjaźni i solidarności – wykonany zostanie przejmujący utwór „Moje imia Ukraina” z repertuaru ukraińskiej artystki Tiny Karol.

Gra terenowa i spacer z przewodnikiem

O godz. 13:00 wystartuje gra terenowa Para na Zamek. To rodzinna zabawa dla miłośników łamigłówek, szarad i gier, połączenie edukacji, aktywności fizycznej i radości w poszukiwaniu ciekawostek historycznych i poznawaniu tajemnic Zamku. Na graczy czekać będą rozmaite zadania m.in. rozgrywki karciane czy odczytywanie mapy.

Organizatorzy nie zapominają o naszych gościach z Ukrainy, dlatego gra terenowa będzie opracowana nie tylko w języku polskim, ale też w ukraińskim.

Po zakończeniu gry zaplanowano oprowadzanie po zamkowych dziedzińcach. Spacer poprowadzi zamkowy przewodnik Tomasz Wieczorek. Start o godz. 15:00, zbiórka przy makiecie Zamku na Dziedzińcu Menniczym.

Wielkie bańki mydlane i darmowa wata cukrowa

Ponadto przez cały czas trwania imprezy na uczestników czekać będą zabawy z wielkimi bańkami mydlanymi oraz bezpłatna wata cukrowa.

Dodatkowo, w dniach 29 maja – 5 czerwca w stacjonarnym sklepiku z pamiątkami w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I) oraz w kasie Zamku (wejście A) będzie obowiązywała specjalna promocja na zakup zamkowej gry „Para na Zamek” oraz publikacji dla dzieci: książki „Bogusław X Gryfita” i zeszytu łamigłówek „Zagadkowy Zamek”.

Wstęp na Dzień Dziecka na Zamku jest bezpłatny.

 

PROGRAM DNIA DZIECKA NA ZAMKU:

12:00 - koncert Szczecińskiej Grupy Artystycznej ARFIK - jubileusz 35-lecia

13:00 - gra terenowa Para na Zamek

15:00 - familijne oprowadzanie po zamkowych dziedzińcach z przewodnikiem. Zbiórka uczestników na Dziedzińcu Menniczym, przy makiecie Zamku

 

Dodatkowo:

- zabawy z dużymi bańkami mydlanymi

- bezpłatna wata cukrowa

 

Gra terenowa Para na Zamek (także w języku ukraińskim):

- rozgrywki karciane

- zwiedzenie zakamarków Zamku w poszukiwaniu sekretów

- ciekawostki i łamigłówki

- czytanie mapy i inne zadania

- zabawa na minimum 1,5 godziny