Brukowana kostka, mnóstwo zieleni, domy jednorodzinne oraz szeregowce – tym charakteryzuje się jedna z najpiękniejszych dzielnic Szczecina – POGODNO. Czego jeszcze nie można jej odmówić?- niepowtarzalnej atmosfery!

Pogodno- historia

Nazwę „Pogodno” nosiła w latach 1954-1975 obecna dzielnica Zachód. Ukorzeniona jest w świadomości szczecinian. Pogodno jest drugim co do liczby ludności (po Niebuszewie), bowiem mieszka tu prawie 26 000 mieszkańców (6,6% mieszkańców miasta). Większość Pogodna to zabudowania typu willowego. Komunikację z miastem zapewniają linie tramwajowe (5,7) i autobusowe (53,60,75) a do 2002 roku czynna była także kolej (przystanek Szczecin-Pogodno). Przystanek kolei powstał w czasach, gdy Szczecin nie był tak rozbudowany, w tamtych czasach linia ta służyła obsłudze towarowej istniejących licznych zakładów na obrzeżach miasta. Obecnie jest ona wyłącznie jedynym ciągiem komunikacyjnym łączącym Zakłady Chemiczne Police, oraz inne zakłady przemysłowe z północnych dzielnic Szczecina, z resztą Polski. W planach Urzędu Miasta, linia miała zostać zastąpiona połączeniem omijającym dzielnice mieszkalne, z powodu szkodliwych substancji przewożonych koleją, a trasa przebudowana na obwodnicę śródmiejską, plany zostały jednak porzucone z powodu dużych kosztów inwestycyjnych.

Do 1945 roku tereny na wschód od ul. Traugutta nosiły nazwę  Ackermannshöhe („Wzgórze Ackermanna ”), na cześć ówczesnego nadburmistrza miasta. Część pomiędzy obecnymi ul. Czorsztyńską i Poniatowskiego nosiła nazwę Braunsfelde („Pole Brauna”), a obszar dzisiejszego os. Somosierry - Schönau („Piękność”). Czasami (niewłaściwie) do Pogodna zaliczane jest także Osiedle Zawadzkiego, powstałe już w polskim Szczecinie.

Trochę z małej wioski w centrum miasta

Niekiedy można odnieść wrażenie, że czas na Pogodnie się zatrzymał. Ludzie zwalniają kroku chodząc malowniczymi uliczkami, podziwiają odnowione elewacje domów i szeregowców, porządek w ogródkach, zadbane place zabaw dla dzieci. Sąsiedzi uśmiechają się do siebie i pozdrawiają na ulicach. Brak bieganiny i ciągłego pośpiechu, który obserwuje się codziennie w centrum Szczecina. O poranku mieszkańców Pogodna budzi zaprzyjaźniony kogut, w dzień można usłyszeć kury, niegdyś nawet gęsi. Króliki, choć miniaturki, biegają po ogródkach za domami. Całości tego obrazu dopełniają drzewa (wiele terenów zielonych), wąskie ulice i kostka brukowa na drodze, która zawsze  przypomina kierowcom, że są już na Pogodnie.

Wszystko pod ręką

Pogodno znajduje się blisko centrum miasta, jednocześnie sąsiadując z Parkiem Kasprowicza- będącym największym kompleksem parkowym w mieście. Właściwie stąd wszędzie jest blisko. Masz ochotę na jogging – biegniesz do parku, na zakupy w mieście – korzystasz z autobusu, tramwajów i w kilka minut jesteś na miejscu. Chcesz zjeść na obiad świeże warzywa, albo zrobić przepyszny koktajl ze świeżych owoców – wszystkie niezbędne produkty kupisz na Targowisku Pogodno. Przychodnie, szpitale, uczelnie, kościoły – także na miejscu.

Tylko Pogodno

W dzielnicy tej można się zakochać. Ma swoją historię, przepełniona jest urokliwymi zakątkami, którymi zachwycają się kolejne pokolenia.   

Informacje dotyczące historii pochodzą z Wikipedii. Odsyłam do fotografii zamieszczonych na stronie pogodno.szczecin.pl.