Będzie to już czwarty koncert w ramach dwuletniego cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”. Tym razem wybrane utwory mistrza z Żelazowej Woli usłyszymy w wykonaniu Davida Serebryanika.

Od początku tego roku Willa Lentza realizuje ambitny projekt, w ramach którego w ciągu dwóch najbliższych lat w gmachu przy al. Wojska Polskiego 84 zabrzmią wszystkie dzieła najwybitniejszego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Zaplanowano w sumie ponad 50 godzin koncertów w wykonaniu najwybitniejszych pianistów, oklaskiwanych w prestiżowych salach koncertowych na całym świecie. Do tej pory kompozycje mistrza w Willi Lentza prezentowali Jakub Kuszlik, Ewa Pobłocka i Sławomir Wilk.

Kolejnym interpretatorem dzieł Chopina będzie uzbekistański pianista David Serebryanik. To artysta, który w swoich programach koncertowych często łączy muzykę klasyczną ze swobodnymi improwizacjami, jazzem, popem i innymi stylami. Jak sam mówi, „świat improwizacji oraz zabawnego odkrywania muzyki zaszczepił w nim ojciec Alexander (dyrygent i pianista)”. 

David Serebryanik swoje dzieciństwo spędził w Teatrze Opery Narodowej w Taszkiencie, gdzie pracowali jego rodzice. Ukończył Akademie Muzyczne w Würzburgu i Monachium (klasy fortepianu i akompaniamentu śpiewu klasycznego). Był uczestnikiem Carl-Orff-Festival w klasztorze Andechs oraz współpracował m.in. z Monachijską Orkiestrą Symfoniczną, Teatrem w Heidelbergu, szczecińską Operą na Zamku Szczecin i Akademią Sztuki w Szczecinie.

Podczas recitalu, który zaplanowano w Willi Lentza w sobotni wieczór, 27 kwietnia, w jego wykonaniu usłyszymy cztery Ballady – g-moll op. 23, F-dur op. 38, As-dur op. 47 i f-moll op.52, a także Nokturn c-moll op. 48 nr 1 i Barkarolę Fis-dur op. 60.

Koncert poprowadzi Szymon Wyrzykowski. Początek o godz. 19:00. Bilety dostępne na https://bilety.willa-lentza.pl/

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina objął honorowy patronat nad cyklem. Partnerem jest firma BMW Bońkowscy, a portal wSzczecinie.pl został patronem medialnym.