Nowa kriokomora i nowoczesny sprzęt terapeutyczny wzbogaciły wyposażenie Przychodni Rehabilitacyjnej Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Szczecinie. „Inwestycja choć skromna gabarytowo, to bardzo potrzebna pacjentom – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

Nowoczesna kriokomora znalazła miejsce w Przychodni Rehabilitacyjnej WOMP w Szczecinie przy ul. Kopernika. Maszynę udało się zakupić dzięki unijnym środkom REACT-EU, które zostały uruchomione po pierwszej fali pandemii Covid-19. Co ważne – pacjenci będą mogli korzystać z zabiegów w ramach finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wskazań do leczenia zimnem jest bardzo wiele

– Krioterapia ogólnoustrojowa polega na oddziaływaniu zimnem w granicach od -110 do -180 stopni Celsjusza. Zabieg zaczyna się od jednej minuty. W zależności od tego jak pacjent się adaptuje, możemy dojść maksymalnie do 3 minut – tłumaczy Elżbieta Iglewska, lekarz specjalista, kierownik Przychodni Rehabilitacyjnej WOMP w Szczecinie.

Terapia zimnem jest skuteczna w przypadku leczenia chorób reumatoidalnych, zwyrodnień i zapaleń stawów, schorzeń neurologicznych, urazów i kontuzji. – Wskazań do leczenia zimnem jest bardzo wiele. Jeżeli chodzi o efekty uboczne, to dzięki zabiegowi wydziela się mnóstwo endorfin, poprawie ulega nastrój – dodaje Elżbieta Iglewska.

Dzięki wsparciu z unijnych środków i urzędu marszałkowskiego

Jak podkreśla dyrektor WOMP w Szczecinie Małgorzata Sysło-Przedpełska, nowy sprzęt o wartości 430 tysięcy złotych mógł zostać zakupiony dzięki przychylności urzędu marszałkowskiego.

– Dzięki unijnym środkom udało nam się już zakupić między innymi ultrasonografy, które działają w dwóch Poradniach Ginekologicznych, Poradni Kardiologicznej i Urologicznej. Mamy także nowy tomograf OCT, lampy szczelinowe, tonometry, kardiografy, aparaty EKG, spirometry, kardiografy, fotele laryngologiczne, czy też fotele do podawania zastrzyków – wylicza dyrektor Sysło-Przedpełska.

„Błyskawiczna reakcja Unii Europejskiej”

Jak podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz, najnowsza inwestycja WOMP w Szczecinie była „bardzo wyczekiwana przez pacjentów nie tylko w stolicy województwa, ale i na całym Pomorzu Zachodnim”.

– Pamiętamy, że Unia Europejska zareagowała błyskawicznie na nowy i bezprecedensowy kryzys, w jakim znalazła się ochrona zdrowia wobec skali zachorowań, uruchamiając program REACT-EU. To bardzo ważne w kontekście ogromnych potrzeb rehabilitacji – nie tylko po przebytym zakażeniu COVID, ale po kontuzjach, wypadkach, innych chorobach. Wiem z własnego doświadczenia, że choćby po prozaicznym złamaniu nogi pacjent musi szukać rehabilitacji, oczekiwać w długich kolejkach, a czas ma kardynalne znaczenie dla powrotu do pełnej sprawności. Dzięki tej kriokomorze, ale i innym nowoczesnym urządzeniom, będziemy mogli nieść pomoc większej liczbie mieszkańców – mówi.