Niedzielne śniadanie można zjeść w ogrodzie przy Jasnych Błoniach, z kolei na kolację warto się wybrać w okolice pl. Orła Białego. W Łaźni przy Końskim Kieracie zaplanowano ostatnią przed wakacyjną przerwą Kuchnię Społeczną.
Śniadanie przy Błoniach to dobrze znana szczecinianom impreza, podczas której można spróbować zdrowych i przygotowywanych z naturalnych składników przysmaków. Na stoiskach nie brakuje smakołyków. Są m.in. domowe ciasta i ciasteczka, pieczywo, sery, wędliny, miody, przetwory z owoców i warzyw oraz kawa. Jedna z nowości tej edycji to szczecińskie zdrowe batony "Krótki skład". Śniadanie przy Błoniach odbywa się w ogrodzie na rogu ulic Monte Cassino i Królowej Korony Polskiej. Dobrego jedzenia można próbować od 09:00 do około 13:00.

Natomiast po południu w Łaźni przy Końskim Kieracie 14/15 w ramach kolejnej edycji Kuchni Społecznej zaplanowano wspólną konsumpcję przysmaków wegańskich. Wszystkie potrawy przygotowane są przez uczestników spotkania i wystawiane na jednym wspólnym stole tak, aby każdy mógł ich spróbować. Za wstęp płaci się 10 zł albo przynosi ze sobą wegańską potrawę. Warto też pamiętać o sztućcach. Niedzielne spotkanie będzie ostatnim przed wakacyjna przerwą. Początek o godz. 17:00. Po wspólnym jedzeniu odbędzie się prelekcja o tym, jaki wpływ na naszą planetę oraz na nasze życie wywiera przemysłowa hodowla zwierząt. Poprowadzi ją Krzysztof Pankau, działacz społeczny i aktywista na rzecz zwierząt.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na Facebooku W tym miesiącu połowa zebranych pieniędzy zostanie przekazana dla Stowarzyszenia Pomocy Królikom, pozostałe środki będą przeznaczone na działalność Basty oraz Otwartych Klatek.

Tak było podczas pierwszej edycji szczecińskiej Kuchni Społecznej w 2014 roku: