Przed nami dwa miesiące dużych utrudnień w centrum Szczecina. Od poniedziałku rusza remont torowiska na skrzyżowaniu ulic Bolesława Krzywoustego i al. Bohaterów Warszawy. Pierwsze zmiany w ruchu i komunikacji miejskiej zostaną wprowadzone już w najbliższą sobotę, 29 czerwca.

- Remontu wymaga konstrukcja torowiska, która uległa zniszczeniu, ze względu na duży ruch kołowy – informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZDiTM.

Naprawa rozpocznie się w poniedziałek (1 lipca) i potrwa do końca sierpnia br. Jak informuje rzeczniczka, remont obejmie około 150 metrów toru wraz z jego zabudową drogową w minimalnym, niezbędnym zakresie oraz odwodnienie. Tory tramwajowe zostaną całkowicie rozebrane i ułożone od nowa na nowej podbudowie. Roboty będą prowadzone pomiędzy przejściami dla pieszych przez ul. Bolesława Krzywoustego i al. Bohaterów Warszawy.

- Dodatkowo, aby zwiększyć komfort okolicznych mieszkańców płyty przejazdowe ułożone zostaną na wibroizolacyjnej macie ze spienionego poliuretanu. Maty antywibracyjne wytłumią drgania i hałasy. Z uwagi na bliską zabudowę mieszkalną na skrzyżowaniu ul. Krzywoustego i al. Bohaterów Warszawy, maty zostaną zabudowane na całym odcinku objętym zadaniem. Zamontowane zostaną także smarownice torowe – dodaje rzeczniczka.

Umowa została podpisana z firmą NIWA Szczecin Sp. z o.o. na kwotę 2 757 370,91 zł brutto. Roboty mają zakończyć się do 31 sierpnia.

Zmiany w organizacji ruchu od soboty

Pierwsze zmiany w ruchu wprowadzone zostaną w najbliższą sobotę, 29 czerwca, w godzinach porannych. Zamknięte zostaną następujące odcinki:

- przejazd „na wprost” relacji Krzywoustego - 26 Kwietnia,

- skręt z ul. 26 Kwietnia w lewo w ciąg al. Bohaterów Warszawy,

- przejazd „na wprost” al. Bohaterów Warszawy od strony ronda Siwka do ul. Jagiellońskiej,

- skręt w lewo z al. Bohaterów Warszawy (od Jagiellońskiej) w ciąg ul. Krzywoustego,

- skręt w lewo z ul. Krzywoustego w ciąg al. Bohaterów Warszawy, kierunek ul. Ku Słońcu.

Przejazd na odcinku ul. Krzywoustego pomiędzy ul. Bolesława Śmiałego a skrzyżowaniem z al. Bohaterów Warszawy i ul. 26 Kwietnia dla pojazdów zmierzających w stronę Os. Przyjaźni odbywać się będzie na jezdni południowej „pod prąd” jednym pasem ruchu wzdłuż obszaru międzyjezdnego.

Utrzymany zostanie przejazd pojazdów zmierzających na relacji prawoskrętnej Krzywoustego - Bohaterów Warszawy.

Na skrzyżowaniu ul. Krzywoustego z al. Bohaterów Warszawy i ul. 26 Kwietnia planuje się przełączenie sygnalizacji świetlnej na program żółtych świateł migających. W ciągu ul. Krzywoustego na kierunku Bohaterów Warszawy – Bolesława Śmiałego likwidacji ulegną miejsca postojowe ulokowane na jezdni, co umożliwi zachowanie dwóch pasów ruchu ogólnego w stronę pl. Kościuszki i wydzielenie jednego pasa ruchu w stronę ul. 26 Kwietnia. Czasowemu zamknięciu ulegną przejścia dla pieszych przez ul. Krzywoustego na skrzyżowaniu z ul. Bolesława Śmiałego.

Objazdy

Na czas zamknięcia wprowadzone zostaną zalecane objazdy. Objazd dla pojazdów ciężarowych poprowadzony zostanie poprzez Drogę Krajową nr 10 - Derdowskiego - 26 Kwietnia – Taczaka.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Od 1 lipca do odwołania wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku Bohaterów Warszawy – Turzyn – plac Kościuszki. Wprowadzone zostają następujące zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej:

Linia 1 kursować będzie na stałej trasie wg specjalnego rozkładu jazdy, z częstotliwością co 12 min we wszystkie dni tygodnia.

Kursy wyjazdowe i zjazdowe linii 2 będą realizowane przez pl. Szarych Szeregów (do i z Dworca Niebuszewo – przez ul. Dworcową).

Linia 7 kursować będzie objazdem przez ul. Jagiellońską – pl. Rodła – ul. Matejki wg specjalnego rozkładu jazdy, bez zmiany częstotliwości.

Linia 8 kursować będzie na stałej trasie wg specjalnego rozkładu jazdy, bez zmiany częstotliwości.

Linia 9 kursować będzie na zmienionej trasie Głębokie – al. Bohaterów Warszawy – ul. Jagiellońska – al. Piastów – Pomorzany, wg specjalnego rozkładu jazdy, z częstotliwością co 12 min w szczycie, co 20-24 min poza szczytem.

Przystanki tramwajowe „Spacerowa” zostają przemianowane na „Rondo Olszewskiego”.

Od 29 czerwca do odwołania przystanek „Bolesława Śmiałego” zostaje przesunięty do nowej lokalizacji – bezpośrednio za pl. Kościuszki.

Linie 75 i 521 w kierunku Krzekowa od skrzyżowania z ul. Bolesława Śmiałego będą kursować objazdem – drugą jezdnią ul. Krzywoustego.

Linia 527 w kierunku Dworca Głównego będzie kursować objazdem przez ul. 26 Kwietnia (nawrót na skrzyżowaniu z ul. Twardowskiego).

Pasażerom w sprawnym dotarciu do celu pomogą okoliczne linie 8, 10, 75, oraz 9.