Pokazy walk rycerskich i żonglerki chorągwiami, osada dawnych rzemieślników, stanowisko kata i skryby, koncerty, lekcje tańców dworskich i wykłady z ciekawostkami z życia na dworze Gryfitów – to tylko niektóre atrakcje tegorocznej edycji Święta Gryfa. Na swoją największą doroczną imprezę historyczną Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza już w najbliższy weekend, 24-25 września. Wstęp jest wolny.

W najbliższą sobotę i niedzielę, 24 i 25 września, zamkowy dziedziniec zamieni się w historyczną osadę pełną rycerzy, dam dworu i przedstawicieli dawnych rzemiosł. Staną także stanowiska skryby i kata oraz zbrojownia. Swoje kramy rozstawią m.in. sprzedawcy ceramiki, historycznej biżuterii oraz książek o tematyce historycznej.

W tym roku Zamek gościć będzie Gwardię Gryfa, Rycerstwo Ziemi Słupskiej oraz Bractwo Rycerskie Ziemi Międzyrzeckiej.

Widowiskowe atrakcje

Na odwiedzających dziedziniec będzie czekało wiele widowiskowych atrakcji. Będzie można podziwiać m.in. potyczki rycerskie i żonglerkę chorągwiami. W planie są również warsztaty instrumentów i muzyki dawnej, koncerty, lekcje tańca dworskiego, konkursy, ale także wykłady związane z historią szczecińskiego zamku i dynastii Gryfitów. O archeologii Zamku opowiedzą specjaliści w tej dziedzinie prof. Andrzej Janowski i Marek Dworaczyk. Codzienność na dworze Gryfitów przybliżą historycy prof. Paweł Gut i dr hab. Rafał Simiński.

Każdego dnia zaplanowany jest koncert muzyki dawnej. W sobotę wystąpi zespół Vocantus, w niedzielę The Medievals.

Wielka podróż Bogusława X w wersji filmowej

Na zakończenie pierwszego dnia Święta Gryfa (w sobotę, 24 września, o godz. 20:00) zaplanowana jest projekcja filmu „Wielka Podróż Bogusława X” w reż. Katarzyny Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego. Koprodukowana przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film animacja opowiada o słynnej wyprawie wielkiego Gryfity do Ziemi Świętej. Premierowy pokaz tego filmu odbędzie się dwa dni wcześniej, 22 września w „Pleciudze”, w ramach Festiwalu Filmowego Senior Movie.

Dwie pieczęcie na pamiątkę

Podczas wydarzenia Zamek zaprasza do historycznej osady, ale także na swoje stoisko, gdzie organizowane będą zabawy i zajęcia dla dzieci oraz quizy historyczne dla dzieci i dorosłych z pytaniami o tematyce związanej z historią zamku i regionu. Dla kolekcjonerów odcisków okolicznościowych pieczęci Zamek przygotował w tym roku aż dwie pieczęcie.

Święto Gryfa upamiętnia pierwsze udokumentowane użycie symbolu gryfa jako znaku dynastii Gryfitów i Księstwa Pomorskiego. Nawiązuje do rocznicy najstarszego zachowanego przedstawienia gryfa pomorskiego na pieczęci księcia Bogusława II na dokumencie z 29 września 1214 roku. Święto Gryfa obchodzone jest na szczecińskim Zamku rokrocznie od 2014 roku, który uchwałą Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego ustanowiony był Rokiem Gryfa.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.


PROGRAM:

24 września (sobota)

14:00 – 21:00

14.00 - historia rodu Gryfitów, prezentacja osady dawnych rzemiosł

14.30 - pokaz walk rycerskich

15.15 - legendy o gryfie

15.30 - Gwardia Gryfa – pokaz żonglowania chorągwiami i tańców dworskich

16.15 - pokaz katowski

16.45 - występ zespołu Vocantus wraz z lekcją tańca dworskiego

17.30 - Gwardia Gryfa – pokaz żonglowania chorągwiami i tańców dworskich

18.15 - pokaz walk rycerskich 19.00 - koncert zespołu Vocantus

20.00 - projekcja filmu „Wielka Podróż Bogusława X” w reż. Katarzyny Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego. Animowany/Polska/2022 (50 min). Koprodukcja: Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film. Pokaz specjalny w ramach Festiwalu Filmowego Senior Movie

25 września (niedziela)

12:00 – 17:00

12.00 - historia rodu Gryfitów, prezentacja osady dawnych rzemiosł

12.30 - pokaz katowski

13.00 - wykład „Historia pod stopami – archeologia Zamku”

13.45 - Gwardia Gryfa – pokaz żonglowania chorągwiami i tańców dworskich

14.15 - wykład „Mycie, picie, w zamku życie – codzienność na dworze Gryfitów”

15.00 - pokaz walk rycerskich

16.00 - koncert zespołu The Medievals

Prowadzenie: Tomasz Wieczorek, Igor Górewicz, Michał Ślączka

Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w programie