Nowe fotele i wykładzina zapewnią zupełnie inny komfort oglądania spektakli. Teatr Lalek Pleciuga wprowadza udogodnienia.

Obecne fotele są w użytku od 2009 roku, czyli od momentu przeprowadzki Teatru Lalek Pleciuga do nowej siedziby. Ponad dekada korzystania z nich doprowadziła do naturalnego zużycia. – Tapicerka jest wytarta, widać osnowę materiału, robią się dziury na całej długości, prześwituje biała pianka – siedzenia nie nadają się do naprawy. Ponadto pasy podtrzymujące siedzenia pękają, co powoduje zapadanie pianki – tłumaczy Iwona Zys, kierownik działu administracyjno-gospodarczego Teatru Lalek Pleciuga.

Widownia po modernizacji będzie wyglądać inaczej. Nowa wykładzina dywanowa posiada izolację akustyczną, co umożliwi ciche przemieszczania się po widowni w trakcie spektaklu. Zostaną zamontowane trzy różne zestawy foteli, w tym 37 foteli mobilnych, niewymagających stałego połączenia z posadzką. Ten nowoczesny system pozwoli obsłudze technicznej na szybki demontaż foteli na oczach widzów, co powiększy pole grania dla aktorów lub umożliwi umieszczenie osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. Na sali widowiskowej stanie 213 foteli na belkach, których siedziska i oparcia po złożeniu będą na tym samym poziomie. Będą wyposażone w nieruchome podłokietniki, a stonowane kolory tapicerki podkreślą estetykę nowego wystroju. Po obu stronach sali przy ścianie zostaną zamontowane 24 fotele typu straponteny – składane siedzenia montowane do ściany.

– Magia teatru wiąże się nie tylko z prezentacją przedstawień, ale także z kształtowaniem estetyki, wprowadzaniem nowych trendów w wystroju widowni oraz zapewnieniem wygodnego korzystania z nowej generacji foteli teatralnych bezpiecznych pod względem bhp i ppoż. – mówi Zys. – Przez cały okres działalności w tej lokalizacji Teatru wsłuchiwaliśmy się w uwagi widzów co do problemów związanych z użytkowaniem audytorium sali widowiskowej, które obecnie wprowadzamy w życie. Realizacja powyższego zadania inwestycyjnego dostosuje istniejącą infrastrukturę obiektu teatralnego do standardów europejskich, poprzez zapewnienie profesjonalnych warunków do prowadzenia działalności kulturalnej i odbioru spektakli teatralnych przez widzów w różnym wieku (także niepełnosprawnych) w jak najbardziej komfortowych warunkach.

Planowo prace budowlane mają zakończyć się na początku listopada. Sponsorami realizacji są Miasto Szczecin oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wszystko wskazuje na to, że całkowity koszt zamknie się w kwocie 769 980 zł.