Dominikańska Fundacja Veritas i szczeciński oddział IPN zapraszają mieszkańców Szczecina na spotkania dotyczące Solidarności, które odbywać się będą w klasztorze ojców dominikanów.
Podczas dwóch spotkań pracownicy szczecińskiego oddziału IPN wyjaśniać będą, na czym polegał fenomen ruchu Solidarność, dokonają również analizy 20 lat istnienia Solidarności.
18 marca o godz. 18:00 z mieszkańcami Szczecina spotka się dr Robert Kościelny, który wygłosi prelekcję pt. „Karnawał Solidarności".
Natomiast 26 marca o godz. 18:00 odbędzie się wykład Artura Kubaja pt. „Zarejestrujcie nam Solidarność".
To doskonały moment by przypomnieć sobie pewne fakty z historii i tym samym lepiej przygotować się do dyskusji w ramach Tygodnia Społecznego – mówi o. Mirek Ostrowski, prezes Fundacji Veritas.
Debaty w ramach tegorocznego dominikańskiego Tygodnia Społecznego odbywać się będą pod hasłem „Solidarność 20 lat po…” Tydzień Społeczny odbędzie się w dniach 20-22.04. w klasztorze ojców dominikanów. Swój udział w spotkaniach potwierdzili między innymi: Lech Wałęsa, Michał Boni oraz Rafał Ziemkiewicz.
Jestem przekonany, że wykłady przybliżą mieszkańcom Szczecina fenomen marszu do wolności, który rozpoczął się już w Grudniu ’70, a następnie był kontynuowany poprzez wiele istotnych działań, w szczególności zaś poprzez utworzenie „Solidarności”. Dziś odeszło w zapomnienie jak silne struktury zbudowano w naszym mieście i województwie i jak istotne były one w skali kraju. Prelekcje przybliżą specyfikę „karnawału Solidarności”, którego istota polegała na odrzuceniu „masek” – powiedział Marcin Stefaniak dyrektor szczecińskiego oddziału IPN
Trochę historii
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" 80 -o polski związek zawodowy założony przez działaczy Solidarności, nieakceptujących porozumienia Okrągłego Stołu i kwestionujących działania Lecha Wałęsy.
Na czele organizacji stanął Marian Jurczyk. W 1990 roku rozpoczęto wydawanie tygodnika "Solidarność Szczecińska". Siedziba początkowo mieściła się w Szczecinie, od 1995 znajduje się w Warszawie.
Komentarz: Młodzi ludzie nie pamiętają, nie znają historii i nie interesują się dlaczego jest jak jest. Nie myślą o czasach, kiedy Polski nie było, o ciągłych walkach, wojnach, tym bardziej o fenomenie Solidarności. Warto wiedzieć, warto iść i posłuchać.
Komentarze
0