Zaczynał od punk rocka, później grał reggae z zespołem Enchantia. Flirtował też z elektroniką i dubem. Odnalazł się jednak w muzyce etno połączonej z klasyką! Roman Wróblewski wraz ze swoim trio już w piątek, 28 lipca, wystąpi w Willi Lentza i będzie to kolejne bardzo ciekawe wydarzenie w ramach cyklu Ad Astra! Artysta przedstawi utwory z płyty „Sun”, która została zainspirowana m.in. jego czteroletnim pobytem w Lizbonie.

Cztery lata w Portugalii

Roman Wróblewski Trio to zespół, który łączy w swych kompozycjach różne style i rytmy pochodzące m.in. z tradycji afrykańskich i muzyki klasycznej. Obok lidera, grającego na fortepianie, skład tworzą Weronika Kulpa (wiolonczela) oraz hiszpański muzyk, Luati Gonzalez (perkusja).

Wróblewski to trójmiejski pianista, kompozytor, od blisko dwóch dekad tworzący wiele projektów muzycznych. Od połowy 2016 do końca 2020 roku mieszkał w stolicy Portugalii i nad polskie morze przyjeżdżał na krótko, ale efektem tych wizyt były późniejsze sesje nagraniowe. Wiosną 2021 roku artysta wydał swój debiutancki album z muzyką fortepianową - „3:47 AM”, a potem nagrał dwie inne autorskie płyty. Jest także współtwórcą filmu dokumentalnego „Rozkołys”, zwycięzcy Festiwalu Filmowego w Sopocie w ubiegłym roku, do którego przygotował ścieżkę dźwiękową.

Współpracownik wielu gwiazd flamenco

Luati Gonzalez to perkusista, kompozytor, perkusjonalista i producent. Grał u boku największych gwiazd muzyki flamenco, takich jak np. Rafael Amargo, Los Chichos, Gala Évora, Aurora García, Catarina dos Santos, Salvador Sobral, Victor Zamora czy Carolina Zingler. Uczestniczył też w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez m.in. Jorge Rossy, Aldo Caviglia, Chris Kase, Joel Silva. 

Weronika Kulpa jest wiolonczelistką, kameralistką, pedagogiem LAS Academy w Sopocie i wykładowcą gdańskiej Akademii Muzycznej. Na stałe związana m.in. z zespołami Alfah Femmes, O'Bows Quartet, Ensemble Inegalite, Kwartetem Bonsai.

Podróż przez uczucia

Ich wspólne dzieło, czyli album „Sun”, zyskało już wiele pozytywnych recenzji. Wróblewski w wywiadzie z Patrykiem Gochniewskim, opublikowanym w portalu trojmiasto.pl, powiedział, że ta płyta „jest podróżą, a układ utworów ma odzwierciedlać całość uczuć towarzyszących wyprawom odkrywców na różnych etapach przygody”. 

Na kształt brzmieniowy „Sun” niewątpliwie duży wpływ wywarły rytmy z Czarnego Lądu. „Na płycie są trzy kompozycje bazujące na muzyce tradycyjnej krajów afrykańskich. Pierwsza, otwierająca utwór, oparta jest na rytmie kotoba z Senegalu. Z całej rzeszy ludzi, których poznałem w Lizbonie, to właśnie Senegalczycy okazali się najbardziej otwartymi osobami, gotowymi dzielić się za darmo tym, co mają” – opowiadał artysta we wspomnianym wywiadzie.

Bilety są jeszcze dostępne na https://bilety.willa-lentza.pl/rezerwacja/wydarzenie.html?idg=54.