Miały być domki dla lalek, a powstał m.in. domek dla krokodyli i domek dla kwiatów. Wyobraźnia dorosłych uczestników warsztatów, które odbyły się w ramach projektu EKOślady w Pleciudze, okazała się nie mieć granic. To jednak nie tylko warsztaty, bo teatr zachęca wszystkich, aby święta spędzić w duchu przyjaznym środowisku i bez nadmiernego kupowania.
W miniony weekend odbyły się kolejne warsztaty w ramach projektu EKOślady w Pleciudze. Wyjątkowe, bo uczestniczyli w nich dorośli. I już na początku warto dodać, że to nie ostatnie warsztaty, ale o tym dalej.
Niezwykłe warsztaty i niezwykłe domki
Wystarczyły kawałki nikomu już niepotrzebnych sosnowych desek i resztki tkanin, aby stworzyć niezwykłe domki. - Moja córka ma 3 latka i kocha krokodyle. Postanowiłam więc zrobić domek dla krokodyli - mówi Kamila, która na warsztaty przyszła z koleżanką Olą. - Chodziłyśmy razem do szkoły i znowu czujemy się, jak na zajęciach zpt - śmieją się. Przy stoliku obok oryginalny domek z zasłonką zbudowała Kornelia., która jest studentką Akademii Sztuki. - Robię go dla siebie, dla moich dziecięcych lalek - zdradza. Z kolei Sandra postanowiła zrobić domek… dla kwiatów. - Moja córka kocha rośliny, dlatego domek będzie półką, na której będzie mogła je ustawić - mówi. Kobiety zgodnie podkreślają, że takie warsztaty to świetna odskocznia od codziennych obowiązków i pracy.
- Pomysły mnie przerosły, to są świetne, kreatywne konstrukcje - chwali uczestniczki, Wiktor Zubek z pracowni Drewniana Dusza, który prowadził warsztaty. - Tworzenie domku to wspaniała okazja, aby zrobić coś konstrukcyjnego, samemu sobie zaprojektować, potem przyciąć elementy i je połączyć. Jest dużo bardzo kreatywnej zabawy. To też taka drewnoterapia, czas, kiedy możemy się oderwać od codzienności i przez kilka godzin skupić na jednej rzeczy - mówi.
EKOślady w Pleciudze, czyli moc recyklingowych inspiracji
- W ramach projektu EKOślady w Pleciudze mamy w sumie siedem różnych warsztatów z wykorzystaniem wtórnie różnych materiałów, cieszą się one ogromnym zainteresowaniem - mówi Edyta Przystupa z działu edukacji teatralnej. - Odbyły się już m.in. warsztaty robienia masek czy papieru czerpanego, a przed nami jeszcze dwa warsztaty dla rodziców z dziećmi: to EKO ozdoby świąteczne i EKO fabryka dziadków do orzechów - zachęca. Udział w warsztatach jest darmowy.
Jak mówi Edyta Przystupa, każdy może przyjść do Pleciugi i w ramach inspiracji zobaczyć wystawę recyklingowych masek czy piękną choinkę, którą ozdabiali uczniowie z III LO z klasy humanistyczno-artystycznej. - Dostali materiały, które byśmy wyrzucili. I zrobili z tego piękne ozdoby! Proszę zobaczyć, to renifer zrobiony z zakrętki, takie renifery będziemy tworzyli podczas najbliższych warsztatów, a do 5 grudnia zbieramy niepotrzebne zakrętki do słoików - mówi. - Mnie samej idea recyklingu i ograniczenia kupowania w przedświątecznym czasie jest bardzo bliska. Każdego roku robię na swoją choinkę ozdoby z kartonu. Wystarczy włączyć swoją kreatywność - opowiada.
Warsztaty, wystawa i spektakl
W ramach projektu można oglądać również wystawę dostępną w foyer Pleciugi. Przez cały grudzień na afiszu będzie spektakl świąteczny „Odzyskane święta”. To opowieść w klimacie świątecznym z mocnym akcentem ekologicznym. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie teatru: www.pleciuga.pl
Projekt EKOślady został dofinansowany z Unii Europejskiej z funduszy KPO #NextGenerationKPO.
Komentarze
4