54 filmy dokumentalne (z około 400 zgłoszonych) zostaną pokazane na tegorocznej edycji polsko-niemieckiego festiwalu Dokument Art w dniach 16-21.października. Na konferencji w Willi Lentza 6 października przedstawiono szczegóły dotyczące przeglądu, który niewątpliwie jest jednym z bardziej spektakularnych efektów współpracy transgranicznej w sferze nie tylko kulturalnej , ale też społecznej i edukacyjnej.

Idea Dokument Art

Szczecińska część festiwalu promowana jest terminem „inna strona dokumentu”. Bartosz Wójcik, szef Miejsca Sztuki OFFicyna, dodał do tego inne wyróżniki, którymi charakteryzuje się 18 już edycja tego wydarzenia. Jego głównym celem jest przeprowadzenie konkursu wśród europejskich filmów dokumentalnych (twórca zgodnie z regulaminem powinien mieć swoją stała siedzibę na naszym kontynencie) Selekcja dotyczyła wyłącznie filmów o długości nie przekraczającej 60 minut zrealizowanych po 01.01.2008 roku. Poza tym podkreślił jego wymiar intelektualny  (podczas jego trwania poruszane będą bowiem ważne tematy polityczne, tożsamościowe i społeczne. Istotnym elementem zawartości programowej Dokument Art będą filmy ukazujące Europę Wschodnią.O randze tego wydarzenia  może świadczyć choćby fakt, że zainteresowanie przeglądem wyrazili twórcy z Iranu, USA, Gwatemali. Nadesłane prace niekoniecznie były dokumentami, ale także filmami s-f, animacjami ...

Program

Dzień zerowy to 15. października kiedy zostanie pokazany w Willi Lentza dokument "Konkurs" Milosa Formana , a właściwie rozpoczęcie festiwalu zaplanowane jest na 16 października w studiu Polskiego Radia Szczecin. Tak jak co roku organizatorzy przygotowali bardzo interesujące otwarcie połączone z projekcją filmu z klasyki kina, do którego na żywo ścieżkę dźwiękową stworzą muzycy. W tym roku będzie to obraz "Berlin. Symfonia wielkiego miasta" (z 1927 roku) a grupą, która obdarzy go nową ilustracją dźwiękową będzie projekt bardzo cenionego polskiego gitarzysty flamenco Michała Czachowskiego – Indialucia, tworzony z hinduskimi muzykami , w tym wirtuozem perkusjonaliów– Giridharem Udupem. Tego samego wieczoru nastąpi wręczenie głównych nagród 36. Ińskiego Lata Filmowego – Piotrowi Jaworskiemu oraz Davidowi Olusodze. Ich filmy - „Niegdyś w Afryce” oraz „Namibia:ludobójstwo a II Rzesza” zostaną pokazane w Officynie 17 października. Do innych ciekawych punktów całego programu należy na pewno spotkanie z krytykiem i dziennikarzem filmowym – Tadeuszem Sobolewskim (17 października o godz. 15.00 w kinie „Zamek”), przegląd dokumentów Jacka Bławuta (oraz spotkanie z tym twórcą) oraz retrospektywa twórczości Wernera Herzoga. Dokładne informacje na temat programu można znaleźć na stronie http://dokumentart.org/

Nagrody


Międzynarodowe Jury przyzna najlepiej ocenionym filmom Nagrodę Latücht ufundowaną przez Ministerstwo Edukacji, Nauki i Kultury Meklemburgii – Pomorza Przedniego, Nagrodę Miasta Neubrandenburg oraz Nagrodę Meklemburskiej Grupy Ubezpieczeniowej. Filmy rywalizujące w części konkursowej będą ubiegały się także o Nagrodę Publiczności, sponsorowaną przez szczeciński oddział TVP - dla najlepszego filmu zdaniem szczecińskiej publiczności, (będzie to 3. 000 zł)


Ceny biletów


Na jeden blok konkursowy wstęp wynosi 8zł, na wszystkie można nabyć karnet w kwocie 50 zł. Na imprezy towarzyszące wstęp jest wolny. Warto dodać, że część projekcji i spotkań odbędzie się w na nowo ożywionym kinie Pałacowym przy al. Wojska Polskiego. Pofestiwalowe prezentacje najciekawszych filmów Dokument Art 2009 odbędą się w Nowogardzie, Węgorzynie i Ińsku.

Nasz portal jest patronem medialnym całego wydarzenia.