Dokument ART trwa. 17 października pod hasłem: „Czas dla konkurencji” w Miejscu Sztuki Officyna pokazano dwa filmy nagrodzone na tegorocznym festiwalu filmowym w Ińsku - „Kiedyś w Afryce” i „Namibia: ludobójstwo a II Rzesza”


Te projekcje zorganizowano w godzinach porannych. Natomiast w związku z odwołaniem spotkania z Tadeuszem Sobolewskim, (który z przyczyn zdrowotnych nie mógł niestety przyjechać do Szczecina) nastąpiła zmiana w prezentacji filmów Wernera Herzoga w kinie `Zamek”(rozpoczętej o godz. 15). Dodatkowe dwie godziny przeznaczono na pokazanie dokumentów z lat 60-ych - „Bezprzykładna obrona twierdzy Deutschkreutz”, „Ostatnie słowa” i „Zarządzenie przeciw fanatykom” Zobaczyliśmy więc w sumie aż czterogodzinny blok dokumentów tego reżysera, którego postać przypomniała w słowie wstępnym dziennikarka Radia Szczecin – Małgorzata Frymus. Oprócz wymienionych tytułów wyemitowano nowsze produkcje Herzoga (z lat 90-ych) - „Rekolekcje na temat mroku” (wstrząsający obraz Kuwejtu po inwazji wojsk irackich w 1990 roku), „Gesualdo – śmierć na pięć głosów” (opowieść o XVI-wiecznym kompozytorze, którego nazywano demonem i alchemikiem) oraz „Dzwony z głębi”(rezultat peregrynacji po rosyjskich miejscach świętych, m.in. w Syberii). W tym ostatnim dokumencie reżyser przypatruje się poczynaniom wierzących chrześcijan, egzorcystów. Widzimy także hipnotyzera, mianującego się Zbawicielem, który stara się poskramiać ból cierpiących. Wiele sekwencji dotyczy także poszukiwań zatopionego, legendarnego miasta Kiteź.


Pierwsza prezentacja konkursowych dokumentów zakwalifikowanych do tegorocznej edycji DokumentART odbyła się w reaktywowanym kinie „Pałacowym” (godz. 20.00). Pokazano 8 filmów, wśród których na pewno zwróciły uwagę widzów dwa fińskie obrazy - „Kuppikunta” (czyli przerwa na kawę) – o pewnym nieszablonowym klubie dyskusyjnym oraz „Ghosts” (na temat obozu uchodźców w Tampere, tworzących własny mikroświat). Po projekcjach można było zostać jeszcze na dyskusji z niektórymi twórcami, wśród których była m.in. Milena Gierke, autorka dokumentu „Muralla Roja”, stworzonego przy użyciu kamery Super 8, bardzo surowego w wyrazie, pozbawionego także ścieżki dźwiękowej. Tą część programu poprowadzili Joanna Wójcik (z Officyny) i Konrad Wojtyła (z Radia Szczecin).