Kolejne postępowanie na energię dla ZDiTM przeszło najśmielsze wyobrażenia magistratu. „Dojeżdżanie samorządów trwa” – nie kryje swojej złości prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Przedmiotem zamówienia, w ramach którego oferty po raz kolejny zdumiały szczeciński magistrat, jest dostawa energii elektrycznej dla punktów poboru zasilanych z systemu PKP Energetyka. Oferta dotyczy oświetlenia pętli Turkusowa i budynku socjalnego, przystanku „Eskadrowa” i „Gryfińska”, pętli Basen Górniczy oraz oświetlenia ulicznego na ulicach Kniewskiej i Lubczyńskiej.

ZDiTM otrzymał dwie propozycje – spółki ENTRADE na kwotę ponad 758 tys. zł oraz spółki akcyjnej PKP Energetyka na kwotę blisko 752 tys. zł. Przypomnijmy, że poprzednia umowa obowiązuje do końca tego roku, a wynagrodzenie maksymalne zostało ustalone na kwotę blisko 191 tys. złotych.

– Poprzednie postępowanie również dało ekstremalnie wysoką ofertę. O blisko 25 mln złotych zwiększy się roczna umowa na sprzedaż energii elektrycznej na potrzeby ZDiTM – przypomina Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowa ZDiTM. – Jedyna firma, która stanęła do przetargu zaoferowała swoje usługi na rok 2023 za cenę umowną brutto 37 819 568,78 zł.

W przypadku tej umowy chodzi o zasilenie około 36 tys. lamp ulicznych, sygnalizacji ulicznej (141 skrzyżowań z sygnalizacją), infrastruktury przystanków (tablice SIP, biletomaty i budynki), dwóch stacji ładowania pojazdów elektrycznych, oświetlenia nawigacyjnego na mostach, Systemów Zarządzania Ruchem. Dodajmy, że w poprzednim roku ta sama umowa została zawarta na kwotę blisko 13 milionów złotych.

Rekordowe oferty za energię elektryczną otrzymała również w ostatnim czasie spółka Tramwaje Szczecińskie. Z kolei w środę prezydent Piotr Krzystek poinformował o ofercie dla Zakładu Wodociągów i Kanalizacji – wyższej o 29 mln złotych w porównaniu z rokiem ubiegłym.

„Razem to 85 milionów złotych podwyżki. Dojeżdżanie samorządów trwa” – nie kryje swojej złości.