Radni miejscy jednogłośnie zagłosowali za odkupieniem lokalu Kina Pionier przez miasto. „Chcemy sfinalizować transakcję do końca roku” – informuje zastępczyni prezydenta miasta Anna Szotkowska. Obecni właściciele mają się nim zajmować jeszcze przez kilka najbliższych miesięcy.

– Powiedzieliśmy sobie z właścicielami Pioniera, że będziemy pracować na spokojnie. Chcemy sfinalizować transakcję do końca roku. Aby zapewnić płynne przejęcie kina i jego stałe funkcjonowanie, mamy z nimi pewne uzgodnienia – mówi Anna Szotkowska.

Pod opieką właścicieli jeszcze przez najbliższe miesiące

Jak się dowiedzieliśmy, obecni właściciele Pioniera będą go prowadzić jeszcze przez kilka miesięcy po sprzedaży. Dzięki temu miasto ma zyskać czas, aby wypracować nową formułę i wdrożyć nowy podmiot.

Wartość lokalu oraz majątku kina została ustalona na podstawie operatu szacunkowego z 30 sierpnia 2023 roku i wynosi 1,976 mln zł. Na kwotę składa się wartość rynkowa nieruchomości (1,812 mln zł) oraz wartość urządzeń i elementów wyposażenia kina (164 tys. zł).

„Aby nie było poczucia faworyzowania”

Radni jednogłośnie zagłosowali za odkupieniem lokalu Pioniera. – Dziś mamy szczęśliwy finał rozmów. Wszyscy chcemy zachowania tego kina, a jeśli miasto je odkupuje, to mamy gwarant, że nie przepadnie tylko będzie pielęgnowane – mówił Przemysław Słowik.

Edyta Łongiewska-Wijas uważa, że tego typu działania miasta powinny być „oczywistością”.

– Mamy teraz dyskusję o Free Blues Clubie, kiedyś mieliśmy o Kontrastach. To miejsca, które budują kapitał społeczny, tak zwane dobro wspólne. Gdybyśmy mieli strategię kulturalną, to w niej właśnie moglibyśmy mieć wpisane tego rodzaju zachowania, troska o miejsca o dużym potencjale. Aby nie było poczucia faworyzowania jednych miejsc i oddalania w niepamięć innych. Ale Szczecin nie ma takiego dokumentu – mówiła radna.