W połowie czerwca w Szczecinie gościć będą przedstawiciele władz RP, ministrowie z innych państw, eksperci, ludzie biznesu i środowiska naukowego. Debatom podczas Światowych Dni Morza (13-16 czerwca) towarzyszyć będą wydarzenia „o charakterze sportowo-rekreacyjnym i kulturalnym”, ale organizatorzy na razie nie zdradzają ich szczegółów. Kilka dni wcześniej (8-10 czerwca) w Szczecinie zaplanowano miejskie Dni Morza.
„Lepsza żegluga dla lepszej przyszłości” – to hasło tegorocznej edycji wydarzenia, któremu patronuje IMO (Międzynarodowa Organizacja Morska), organizacja wyspecjalizowana systemu Narodów Zjednoczonych. Rok temu Światowe Dni Morza odbyły się w Panamie, teraz gospodarzem będzie Polska, a konkretnie Szczecin. Organizatorem wydarzenia jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

- W tegorocznych obchodach Światowych Dni Morza przewidywany jest udział około 1000 gości krajowych i zagranicznych, w tym przedstawicieli władz RP, przedstawicieli Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) na czele z sekretarzem generalnym IMO, a także oficjalnych delegacji rządowych – ministrów i wiceministrów ds. transportu i spraw morskich z wybranych państw członkowskich IMO oraz państw formatu „16+1” (Europa Środkowo-Wschodnia i Chiny). W wydarzeniu zakładany jest również udział przedstawicieli biznesu i ekspertów branży morskiej z całego świata, jak również przedstawicieli środowisk naukowych i akademickich – informuje biuro prasowe ministerstwa.

Jakie będą atrakcje?

Światowe Dni Morza to przede wszystkim spotkania ekspertów i ważne dyskusje na temat przyszłości branży morskiej. Czy ich obchody wiązać się będą również z atrakcyjnymi wydarzeniami dla mieszkańców i turystów?

- Na obecnym etapie trwają ustalenia dotyczące programu wydarzeń towarzyszących Światowym Dniom Morza. Zakładane jest zorganizowanie wydarzeń promujących polską gospodarkę morską oraz wydarzeń o charakterze sportowo-rekreacyjnym i kulturalnych, otwartych dla mieszkańców Szczecina oraz gości krajowych i zagranicznych – czytamy w odpowiedzi biura prasowego ministerstwa. - W lutym br. planowane jest uruchomienie strony internetowej wydarzenia www.worldmaritimedaypoland.org, na której będą znajdować się bieżąco aktualizowane informacje o Światowych Dniach Morza.

Miasto nic nie zapłaci

Organizacja Światowych Dni Morza nie jest w żadnym stopniu finansowa przez miasto Szczecin. Gmina nie jest współorganizatorem tego wydarzenia.

- Cieszy nas fakt, że Szczecin będzie gospodarzem Światowych Dni Morza w roku 2018, jednakże do tej pory nie poznaliśmy szczegółów tej inicjatywy. O planach organizacji tego wydarzenia wiemy tylko z mediów. Z tego powodu ani miasto, ani Żegluga Szczecińska nie uczestniczą w organizacji Światowych Dni Morza – tłumaczy Tomasz Owsik-Kozłowski, rzecznik prasowy miasta ds. żeglarstwa i turystyki.

Wcześniej będą miejskie Dni Morza

Więcej magistrat może powiedzieć o tradycyjnych, miejskich Dniach Morza, które odbędą się w drugi weekend czerwca (8-10.6), a więc kilka dni przed Światowymi Dniami Morza.

- Wzorem lat ubiegłych na mieszkańców i turystów czekać będzie mnóstwo atrakcji. Spodziewamy się pięknych żaglowców na wodzie, widowiskowych koncertów na scenie i wiele, wiele więcej na dwóch brzegach Odry. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy! – mówi Tomasz Owsik-Kozłowski.