Podczas konferencji prasowej politycy Koalicji Obywatelskiej mówili o swoich postulatach wyborczych i planach na kolejne tygodnie kampanii. – Instytucje publiczne w normalnym świecie kojarzą nam się z ich funkcjami: poczta, kolej, bank czy energetyka. Tymczasem w Polsce to oddziały kampanii PiS i jego sztaby wyborcze. To niebywały skandal – mówił Sławomir Nitras.

Prof. Tomasz Grodzki, marszałek senatu przypomniał, że izba wyższa parlamentu odrzuciła kolejne projekty zmian w prawie oświatowym związane z „lex Czarnek” czy ustawę poszerzającą wpływy polityczne w Lasach Państwowych.

– Mówi się, że senat jest ostatnią redutą demokracji albo przylądkiem dobrej nadziei. Nie chcemy już być osamotnieni, demokracja musi się rozszerzać na cały nasz kraj – podkreślał Grodzki.

Sławomir Nitras zaznaczył, że Prawo i Sprawiedliwość zaniedbuje publiczne instytucje, uniemożliwiając im pełnienie właściwych funkcji. Mówił także o obsadzaniu ich działaczami partii.

– Żeby wysłać list, trzeba czekać w długiej kolejce, z dworca w Szczecinie odjeżdża mniej pociągów, a ceny prądu poszybowały. Pracują tam żony, szwagrowie i kochanki działaczy PiS. To jest sztab wyborczy tej partii. Obywatele muszą przestać pozwalać się okradać. Wybory 15 października są po to, by PKP znowu świadczyło usługi na odpowiednim poziomie, by Poczta Polska dobrze działała, stan finansów poczty jest dramatyczny – mówił Nitras.

Poseł zarzucił spółkom udział w kampanii wyborczej m.in. poprzez promocję referendum, które również odbędzie się 15 października.

– Dlaczego płacimy więcej za prąd? Dlaczego kolej jeździ nieregularnie? Zrzucamy się na budżet wyborczy Prawa i Sprawiedliwości. Szczecin jest wykluczony komunikacyjnie, studenci mają problem z dojazdem na uniwersytety. Pamiętam, jak politycy PiS mówili kiedyś, jak wielkim skandalem są opóźnienia, a teraz jest jeszcze gorzej – wyliczał Patryk Jaskulski.

– Obiecujemy wszystkim pracownikom poczty, elektrowni i spółek energetycznych, że nigdy więcej nie będzie polityki w tych firmach. Żaden partyjny kacyk już nigdy nie będzie wydawać wam poleceń – obiecał Sławomir Nitras.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października.