13 stycznia o godzinie 19.13 rozpoczęła się frapująca opowieść ośmiu kobiet o dniu codziennym a może właściwie niecodziennym czy wręcz niemożliwym. Opowieść o ósmym dniu tygodnia, który może być symbolem tego, co nierealne (ale możliwe), co potencjalne ale na razie fikcyjne. Każdy z nas zapewne nosi w sobie taki własny „Ósmy Dzień Tygodnia”. I dla każdego z nas ma on inną fabułę i aurę.

W czwartkowy wieczór w Miejskiej Galerii Sztuki 13 Muz zapanował multimedialny klimat.  W ramach tegorocznego Festiwalu Sztuki Digitalnej Digital_ia.11 zostaliśmy zaproszeni przez siedem młodych kobiet, w większości absolwentek poznańskiej ASP oraz przez ich opiekunkę Izabellę Gustowską do przeżycia ich ósmego dnia tygodnia.
„Dzień, który jest, a może go nie ma, dzień niezwykły i zwyczajny, zabarwiony zabawą, ironią, absurdem, czasem zadumą, a czasem inteligentną refleksją” – tymi słowami próbuje ująć istotę wystawy inicjatorka projektu Izabella Gustowska, której określanie mianem twórca intermedialny jest jak najbardziej słuszne. Zaproszone przez nią do projektu młode artystki polemizują ze światem mediów i reklamy, opisują współistnienie odmiennych kultur i mentalności w europejskiej stolicy, próbują wychwycić, co jest istotą tożsamości kobiety prowincjonalnej a co wielkomiejskiej, czy też pokazują przeplatanie się wspomnień z czasem teraźniejszym, odczuć pożądanych z negatywnymi…

Zapraszamy do uważnego obejrzenia tej interesującej również formalnie wystawy, a dziś, tj. 14 stycznia, do spotkania z artystkami. Spotkanie odbędzie się w Galerii 13 Muz o godzinie 18.

Wystawa Osiem Dni Tygodnia czynna będzie do 17 marca 2011 roku.