Otwarcie wystawy „Ósmy Dzień Tygodnia” w 13 Muzach rozpocznie Digital_ia 11. Całe wydarzenie jest zaplanowane na trzy dni 13 – 15 stycznia , a wstęp na wszystkie zawarte w jego programie występy i pokazy będzie bezpłatny. Dziś – czyli 13 grudnia – na konferencji w Sali Kominkowej klubu, przedstawione zostały szczegóły dotyczące trzeciej już edycji tego cyfrowego festiwalu

W drugi styczniowy weekend przyszłego roku w naszym mieście zobaczymy więc kilkunastu artystów którzy perfekcyjnie i efektownie posługują się dźwiękami oraz obrazami, korzystając ze sprzętu i technik, które można określić jako innowacyjnee.

Jedną z takich metod twórczych, z którą odbiorcy będą mogli się zapoznać będzie mapping (zaprezentuje ją duet elekKTro mOOn ).Poza tym dużą atrakcją Digitaliów będzie także na pewno możliwość obejrzenia polskiego internetowego filmu interaktywnego „Sufferrosa” na podstawie scenariusza Dawida Marcinkowskiego (z udziałem Jacka Fedorowicza i Ewy Szykulskiej). Z trzema alternatywnymi zakończeniami i muzyką stworzoną m.in. przez zespół Sonic Youth !

Dla wielu widzów na pewno ważnym elementem wydarzeń będą pokazy VJ-ów i live acty. Zaprezentują się Kirk, VJ Shinkan, trio Basalias, Stendek, VJ Tusto, Jackname Trouble i Pani Pawlosky. Wszyscy którzy używają samplerów, syntezatorów i innych elektronicznych narzędzi do tworzenia muzyki z pewnością będą bardzo zainteresowani pokazem hiszpańskiego projektu Reactable – czyli bardzo nowoczesnego instrumentu (którego używa m.in. Björk). Jego obsługa polega na manipulowaniu ikonami na powierzchni podświetlonego stołu dotykowego i komponowanie dźwięków w odpowiednich tonacjach i form melodycznych. Podczas konferencji możliwości tego urządzenia zaprezentował (na jego zminiaturyzowanej wersji) Maciej „Cybul” Cybulski.

Jedyny punkt programu, mniej dostępny to interaktywne warsztaty pod auspicjami WRO LABS ON TOUR. Aby w nich uczestniczyć należy wcześniej się zapisać gdyż ilość miejsc jest ograniczona. Oczywiście wymieniłem tylko niektóre z wydarzeń, które zostały przygotowane przez organizatorów Digitaliów. Będziemy jeszcze o tej imprezie informowali na naszych stronach. Nasz portal jest jej patronem medialnym.