Wielkie protesty krwawo stłumione przez milicję i wojsko – mija 50 lat od przełomowych w historii Polski wydarzeń. Z tej okazji już w najbliższy czwartek marszałek województwa zaprasza na wirtualną debatę o znaczeniu Grudnia '70. „Pamiętamy płonący budynek partii, czołgi na ulicach, strzały i śmiertelne ofiary”.
Pół wieku po dramatycznych wydarzeniach szczecińskiego Grudnia 1970 w najbliższy czwartek, 17 grudnia, w Centrum Dialogu Przełomy odbędzie się debata organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego pt. „Republika Szczecińska 1970. Narodziny Solidarności”. W dyskusji wezmą udział prof. Andrzej Friszke, dr hab. Eryk Krasucki, dr Michał Paziewski, dr Marek Tałasiewicz oraz Krzysztof Żórawski.
– Nie byłoby wolnej Polski, gdyby nie kilka przełomowych wydarzeń z najnowszej historii. Jednym z nich niewątpliwie jest Grudzień 70. Szczeciński Grudzień 70 moje pokolenie pamięta z czarno-białych filmów dokumentalnych. Pamiętamy płonący budek partii, pamiętamy czołgi na ulicach, pamiętamy strzały i śmiertelne ofiary. Dziś, w 50. Rocznicę, jesteśmy im winni pamięć i wdzięczność – podkreśla Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. – Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wirtualnego udziału w debacie.
„Republika Szczecińska” – takim określeniem miał się posłużyć jeden z partyjnych dygnitarzy, Jan Szydlak, który w grudniu 1970 roku przyjechał do Szczecina jako wysłannik Komitetu Centralnego PZPR. 18 grudnia, pod tragicznych wydarzeniach, władzę w mieście i regionie przejął Ogólnomiejski Komitet Strajkowy, który wziął na siebie odpowiedzialność za funkcjonowanie komunikacji miejskiej, wodociągów, elektrowni. Koordynatorzy strajków nadzorowali również zaopatrzenie sklepów czy np. druk gazet. Na tamte czasy była to prawdziwa rewolucja. Republika Szczecińska, według historyków, trwała tylko pięć dni, ale tyle wystarczyło, by stała się symbolem. Zrobiła wyłom w politycznym, monopartyjnym systemie i dokonała przełomu w myśleniu, obudziła Polaków. To wtedy zaczęła się droga do niepodległości.
Debata „Republika Szczecińska 1970. Narodziny Solidarności” rozpocznie się o godzinie 16:00, transmisja dostępna będzie na Facebooku wSzczecinie.pl, Pomorza Zachodniego oraz na stronie wyborcza.pl.
Komentarze
0